nvidia nie przejmie arm limited

Nvidia nie przejmie Arm Limited?

Już od jakiegoś czasu wiadomo jest, że Nvidia chce zakupić większość udziałów w firmie Arm Limited. Gigant na ten cel ma przeznaczyć około 40 miliardów dolarów, ale wykupienie większości akcji za tą kwotę może okazać się dopiero początkiem wielkich wydatków.
A wspomniane wielkie wydatki będą wiązały się z uzyskaniem zgód od największych urzędów monopolowych w USA, Europie i Wielkiej Brytanie.
Pewnie część osób nie wie czym zajmuje się firma Arm Limited i o co tyle szumu, więc postaram się to przedstawić w jak najprostszych słowach.
Nvidia, jako pierwsza postanowiła wykonać ruch w momencie gdy inni dopiero się nad nim zastanawiali albo na to nawet nie wpadli i to wywołało wielkie oburzenie, że jak to oni chcą wykupić większość przed nami, tak nie można.

Zaczął się płacz największych: Elona Muska, Tesli, Apple (które także chciało wykupić udziały firmy), Qualcomm, Samsung, Amazon i wiele innych.
Czym zajmuje się Nvidia, wie każdy, kto choć raz czytał coś o kartach graficznych natomiast Arm Limited niczego sam nie wytwarza, ale sprzedaje swoje patenty i licencje, które są wykorzystywane przez wspomniane wyżej firmy. Głównymi odbiorcami tych licencji są firmy zajmujące się produkcją układów i procesorów do telefonów komórkowych i tabletów.
I nagle gdy Nvidia wykonała krok w kierunku przejęcia tej firmy, wszyscy się oburzyli – co z tego, że sami planowali to zrobić, ale jeżeli ktoś zrobił to przed nimi, to wtedy już tak nie można. Elon Musk już wyraził oburzenie i sprzeciw takiej operacji, bo może to doprowadzić do monopolu na rynku tych technologii, co sprawiło że urzędy stoją teraz pod dużą presją.
Szkoda tylko, że gdyby to Elon chciał kupić tą firmę, to pewnie uznałby to jako naturalną kolej rzeczy, a nie próbę posiadania monopolu.

W tym tygodniu Nvidia będzie walczyć z komisją europejską o wyrażenie zgody na takie przejęcie firmy. Wszystko rozgrywa się o czyste intencje Nvidii, czy po przejęciu nie będzie utrudniała dostępu do tych technologii firmom zewnętrznym. Prezes Nvidii zapewnia, że nie będą nikomu ograniczali dostępów (bo i po co skoro będą mogli na tym nieźle zarobić, a finalnie i tak najlepsze i najbardziej zaawansowane technologie zachować dla siebie).

Trochę śmieszy mnie ta nagła troska Samsunga, Elona Muska, Amazona i Apple o równą konkurencję i jej utratę przez zakupienie Arm Limited przez Nvidia. Gdyby Apple przejęło tą firmę, to z pewnością miałoby inne spojrzenie na tą sprawę i z pewnością taki Samsung mógłby zapomnieć o ich technologii, ale wtedy wszystko byłoby ok, ale jak już Nvidia wmieszała się w walkę gigantów, to teraz wszyscy stają do niej okoniem.
Ja na przekór innym trzymam kciuki za pomyślny werdykt, który będzie na rękę Nvidii i pozwoli im na przejęcie Arm Limited, bo jak coś wywołuje takie negatywne emocje wśród takich korporacyjnych i nastawionych tylko na zysk gigantów, to należy temu kibicować.