Patch

W dosłownym tłumaczeniu słowo „patch” oznacza „załatać” i tak też jest w przypadku gier komputerowych. Aktualnie każda nowo wydawana gra od razu w dniu premiery dostaje tzw. day one patch, który zawiera wszystkie poprawki, które nie zostały wyłapane przez twórców na etapie produkcji, tylko w momencie gdy gra pokryła się tzw. złotem (czyli trafiła już do tłoczni). Patch ma na celu poprawienie wszystkich błędów, jakie zostały przeoczone przez testerów, a czasami za pomocą łatek (nazewnictwo można stosować w sumie zamiennie) do gry trafiają całkiem nowe elementy i obszary, ale są one zwykle zbyt małe, by można było je traktować jako pełnoprawne rozszerzenia (DLC).

Niektóry gry do tej pory nie zostały odpowiednio załatane pomimo tego, że od ich premiery minęło wiele miesięcy, nie wspominając już o grach wydawanych kilkanaście lat temu, gdzie jeszcze słowo patch nic nie znaczyło, bo gry w momencie premiery były kompletne i nie wymagały wydawania kolejnych gigabajtów patchy do prawidłowego działania.
Jednak patche nie są zarezerwowane tylko dla branży gier komputerowych, bo teraz w zasadzie można spotkać się z nimi także w obrębie programów, zwłaszcza jeżeli mówimy o systemach operacyjnych, które są dosyć często aktualizowane i patchowane, a także programach antywirusowych.

Sprawdź również: