platformowki

Gatunek gier – Platformówki

Gry platformowe to ten gatunek gier, którego złote lata przypadały na lata ’80 oraz lata ’90. Wtedy największe sukcesy odnosiły właśnie platformówki, a najbardziej rozpoznawalną grą platformową jest bez wątpienia Mario. Tą grę znają wszyscy – bez względu na to czy w nią grali czy nie, to postać hydraulika ubranego w czerwony uniform z charakterystycznym wąsem rozpoznawalna jest na całym świecie.
Nazwa „platformówki” wzięła się od charakterystyki poziomów jakie składają się na grę platformową. W początkowych latach gry platformowe były tworzone w dwóch wymiarach, a kierowana przez nas postać poruszała się tylko z lewej strony do prawej (często bez możliwości powrotu do początku poziomu). Sama budowa poziomów polegała na tworzeniu różnych platform oraz przeszkód, które nasza postać musiała pokonać aby przejść dalej – i to właśnie od tych licznych platform wzięła się nazwa gatunku.

Na swojej drodze mogliśmy też spotkać licznych przeciwników, którzy dodatkowo utrudniali nam przemieszczanie się po platformach. Ale żeby nie było tak, że gra rzuca nam tylko kłody pod nogi, to mogliśmy też zbierać różne nagrody od pieniążków po ciekawe upgrade’y broni lub ogólnie dzięki takim znajdźkom mogliśmy liczyć w ogóle na jakąś broń.
Z czasem, gry platformowe, stawały się coraz bardziej złożone, powstało także wiele gier z tego gatunku w pełnym trójwymiarze ale dla mnie jednak to była zbyt duża przepaść między klasycznymi grami platformowymi. Trzeci wymiar wbrew pozorom, zamiast pomagać sprawiał, że gra traciła swój klimat, a sama konstrukcja poziomów ze względu na liczne ograniczenia powodowała to, że same poziomy były zdecydowanie krótsze od swoich dwuwymiarowych odpowiedników.
Dodatkowym problemem jaki sprawiał trzeci wymiar było dokładne oszacowanie odległości lub precyzyjne wykonanie konkretnej czynności. Mało jest platformówek 3D, w których kamera działa na tyle dobrze aby precyzyjne operowanie było możliwe tak jak w przypadku dwóch wymiarów.

W ostatnich latach Sony chciało wskrzesić ten gatunek za sprawą serii gier Little Big Planet, które zostało wydane jako jeden z tytułów startowych na konsolę Playstation 3 i pomimo odniesienia sukcesu, to jednak nie sprawiło to, że platformówki powróciły do łask i myślę, że jeszcze trochę czasu minie zanim gry platformowe ponownie zagoszczą na maszynach współczesnych graczy.
Warto też wspomnieć o tym, że część gier platformowych pozwalała nam na zabawę w kooperacji przy podzielonym ekranie. Pamiętam jak się zagrywałem ze znajomymi w grze Contra i był podział, że czerwony pilnuje góry, a niebieski dołu lub odwrotnie czy też lekcje informatyki w szkole kiedy zamiast nauki biło się kolejne rekordy w Ice Tower. Teraz gry platformowe straciły swoją magię ale liczę na to, że za sprawą wielu remasterów moda na nie powróci.