Poziom postaci

Poziom postaci można zdobywać na wiele sposobów. Wszystko zależy od gatunku gry, ale wszystko sprowadza się do jednego – aby kierowana przez nas postać stawała się coraz bardziej potężna.
Poziom postaci aktualny poziom naszej postaci dzięki czemu możemy określić ile jeszcze brakuje do zdobycia maksymalnego poziomu (jeżeli taki się pojawia). Zdarzają się gry, które nie mają limity poziomów więc granie w nie, to taki never ending story. Zazwyczaj poziom postaci oscyluje w granicach 60-100 poziomu i jest to wyznacznik maksymalnego poziomu jaki możemy zdobyć. Każda dobra gra rozpoczyna się dopiero w momencie gdy ten maksymalny poziom zostanie osiągnięty.
Kiedyś zdobywanie poziomów było zarezerwowane tylko dla gier RPG lub MMO ale z czasem, system poziomów zaczęto wykorzystywać także w grach FPS, gdzie po osiągnięciu określonego poziomu doświadczenia możemy odblokować określone rodzaje broni itp.
System poziomów ma także aspekt psychologiczny, który przyciąga przed ekrany większą ilość graczy. Dzięki temu systemowi, każdy gracz będzie spędzał przy danej grze więcej czasu jeżeli będzie chciał zdobyć najcenniejsze przedmioty, bo najbardziej czasochłonnym elementem rozgrywki jest zazwyczaj właśnie levelowanie czyli droga do maksymalnego poziomu doświadczenia.