deathloop

Premiery tygodnia (13.09.2021 – 19.09.2021)

Mogę śmiało powiedzieć, że ten tydzień nie będzie bogaty w spektakularne premiery. Odbędzie się jedna premiera długo wyczekiwanej gry, ale jest to gatunek skierowany raczej do konkretnego grona odbiorców, bo nie każdego Deadloop przypadnie do gustu. Oprócz tego czeka nas spora porcja gier indie no bo jakże tydzień premier bez gier indie? Przyznam, że zupełnie inaczej wyobrażałem sobie zakończenie sezonu ogórkowego, a teraz widać, że na duże premiery jeszcze przyjdzie nam trochę poczekać – całe szczęście, że jest na co czekać.

 1. ATOM RPG: Trudograd
 2. Deathloop
 3. Honey, I Joined a Cult
 4. Flynn: Son of Crimson
 5. Story of Seasons: Pioneers of Olive Town
 6. Eastward
 7. The Amazing American Circus
 8. Gamedec
 9. WRC 9
 10. I Am Fish
 11. Metallic Child
 12. SkateBIRD
 13. Aragami 2
 14. Severed Steel
 15. Tails of Iron
 16. TOEM
 17. Song in the Smoke
 18. Crysis Remastered

ATOM RPG: Trudograd – data premiery 13 września 2021

atom rpg trudograd

Wydawca: Atom Team
Producent: Atom Team
Gatunek: Klasyczne RPG

ATOM RPG: Trudograd, to samodzielny dodatek do gry o tym samym tytule ATOM RPG. Co ciekawe jest to jednocześnie pierwsze gra od wielu tygodni utrzymana w klimatach klasycznych gier RPG. Raczej nie będziecie się dobrze bawić w tym dodatku jeśli nie graliście w podstawkę, bowiem pomimo tego, że jest to samodzielny dodatek, to jednak kontynuuje on wszystkie wątki rozpoczęte w podstawowej wersji gry. ATOM RPG: Trudograd zadebiutuje już 13 września i pojawi się na platformie Steam.

Deathloop – data premiery 14 września 2021

deathloop

Wydawca: Bethesda Softworks
Producent: Arkane Studios
Gatunek: Akcja/FPP

Najgorętsza premiera miesiąca września, a jeśli nie najgorętsza to na pewno jedna z najgorętszych. Deathloop, bo o nim mowa zaliczył już kilka obsuw, ale wszystko wskazuje na to, że premiera zaplanowana na 14 września nie ulegnie już zmianie.
Akcja gry rozgrywa się na wyspie Blackreef, na której panuje pełna anarchia. W grze wcielamy się w Colta, który jest zabójcą i rywalizuje on z Julianne Blake o przeżycie. Ta dwójka bohaterów utknęła w niekończącej się pętli, która powoduje, że po śmierci zaczynają oni ten sam dzień od początku. Colt nie jest zadowolony z takiego obrotu sytuacji i musi odnaleźć sposób na opuszczenie tej pętli. A żeby tego dokonać, będzie musiał zabić osiem osób, które są odpowiedzialne za podtrzymanie pętli czasu. Są one jednak rozsiane po całej wyspie, a pamiętajmy, że Julianne Blake cały czas depcze nam po piętach.

Honey, I Joined a Cult – data premiery 14 września 2021

honey, i joined a cult

Wydawca: Team17
Producent: Sole Survivor Games
Gatunek: Strategiczna

Jak już sama nazwa wskazuje, gra będzie polegała na zarządzaniu kultem. Jest to kolejna gra wydana przez studio Team17, co świadczy tylko o tym, że coraz lepiej radzi sobie ono na rynku wydawniczym. Wracając jeszcze na chwilę do gry, będziemy musieli w niej zarządzać bazą kultu/sekty, co jest tematem dosyć kontrowersyjnym jeśli wziąć pod uwagę fakt, że akcja gry rozgrywa się w latach 70 XX wieku, czyli dzieci kwiaty, wolność i swoboda, a do tego sekta Mansona. Nie wiem czy to celowy zabieg, czy nieświadomość twórców, ale jak dla mnie temat na grę nieco chybiony. A jeżeli faktycznie miałaby być z tego dobra gra, to nie powinna ona wyglądać jak Cookie Clicker, a coś bardziej „dorosłego”. Gra zadebiutuje już 14 września we wczesnym dostępie, a na premierę pełnej wersji będzie trzeba poczekać do 2022 roku.

Flynn: Son of Crimson – data premiery 15 września 2021

flynn son of crimson

Wydawca: Humble Games
Producent: Thunderhorse
Gatunek: Platformówka

Po Deathloop można powiedzieć, że skończyło się rumakowanie i trzeba wrócić na ziemie do premier gier indie. Jedną z takich gier jest Flynn: Son of Crimson, która zadebiutuje już 15 września 2021 roku. W grze wcielimy się w chłopca imieniem Flynn, który musi uratować świat przed piekielną ekspansją (jakże oryginalnie). Flynn: Son of Crimson jest plarformówką, a jej akcja rozgrywa się w fikcyjnej krainie Rosantica. W grze nie zabraknie zagadek i łamigłówek, które będziemy musieli rozwiązać, aby móc przejść dalej. Gra została stworzona przez studio Thunderhorse.

Story of Seasons: Pioneers of Olive Town – data premiery 15 września 2021

story of seasons pioneers of olive town

Wydawca: XSEED Games
Producent: Marvelous AQL
Gatunek: jRPG

Story of Seasons: Pioneers of Olive Town ewidentnie trafi w gusta dosyć ograniczonej ilości fanów. Stylistyka gry bardziej przypomina grę na telefony komórkowe i tablety, a nie pełnoprawną produkcję skierowaną na komputery osobiste. Pierwsza odsłona gry Story of Seasons była skierowana na platformę przenośną Nintendo 3DS i musze powiedzieć to głośno – tam też powinna zostać. W grze wcielamy się w młodzieńca, który opuszcza swoje miasto rodzinne, aby móc zamieszkać na farmie należącej do swojego dziadka. Akcja gry przedstawiona jest w rzucie izometrycznym, a naszym zadaniem będzie eksploracja lokacji napotykanych po drodze oraz rozwijanie farmy dziadka oraz sąsiedniego miasteczka Olive Town. Gra zadebiutuje już 15 września 2021 roku na platformie Steam.

Eastward – data premiery 16 września 2021

eastward

Wydawca: Chucklefish
Producent: Pixpil
Gatunek: Przygodowa

Eastward to już kolejna gra indie w tygodniowym zestawieniu. W grze będziemy mieli do czynienia z grafiką 2D, więc nie ma co liczyć na fajerwerki graficzne. Rozgrywka polega na kierowaniu poczynaniami dwójki bohaterów – starego górnika Johna oraz młodej kobiety Sam, którzy muszą połączyć siły, aby przeżyć w niebezpiecznym świecie. Jako że jest to gra przygodowa, to nikogo nie powinno dziwić, że trzon rozgrywki będzie stanowić eksploracja. Gra zadebiutuje już 16 września 2021 roku.

The Amazing American Circus – data premiery 16 września 2021

the amazing american circus

Wydawca: Klabater
Producent: Juggler Games
Gatunek: Strategiczna

Niech nie zwiedzie Was tytuł tej gry, bowiem The Amazing American Circus nie jest symulacją, i nie będziemy mogli wykonywać w niej karkołomnych akrobacji. Naszym zadaniem będzie zarządzanie trupą cyrkową, która przemierza Stany Zjednoczone XIX wieku. W grze oprócz elementów strategicznych nie zabraknie też gier karcianych, bo to właśnie za pomocą kart będziemy mogli planować kolejność występów oraz osób, które będą miały wziąć udział w danym przedstawieniu. Gra aktualnie znajduje się w fazie open beta, a premiera pełnej wersji zaplanowana jest na 16 września 2021 roku. Stylistyka gry utrzymana jest w komiksowej oprawie, więc z pewnością fani kreskówek będą usatysfakcjonowani.

Gamedec – data premiery 16 września 2021

gamedec

Wydawca: Anshar Studios
Producent: Anshar Studios
Gatunek: RPG

Gamedec to utrzymana w cyberpunkowych klimatach gra stworzona przez polskie studio Anshar Studios, której debiut zaplanowano już na 16 września 2021 roku. Gra została stworzona za sprawą zbiórki crowdfundingowej. Akcja gry ukazana jest w rzucie izometrycznym, a fabuła skupia się wokół tytułowego detektywa Gamedec’a. To właśnie nasz bohater jest odpowiedzialny za badanie przestępstw, które są popełniane w różnych wirtualnych światach. Jednak fizycznym miejscem gry, jest Warsaw City z XXII wieku. Gamedec powinien zainteresować osoby, które lubią gry, w których podejmowane przez bohatera decyzje mają realny wpływ na fabułę oraz samo zakończenie gry. Jakby tego było mało, podejmowane przez nas decyzje mogą także wpłynąć na osobowość naszego bohatera.

WRC 9 – data premiery 16 września 2021

wrc 9

Wydawca: Nacon
Producent: KT Racing
Gatunek: Sportowa

Tej gry nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, a tym bardziej fanom gier rajdowych. Pewnie dziwicie się dlaczego wspominam o WRC 9 przy okazji premier tygodnia, skoro gra miała swoją premierę już ponad rok temu, a dokładniej 3 września 2020 roku. Data 16 września 2021 roku dotyczy premiery gry na platformie Steam. Po ponad 12 miesiącach od debiutu gry WRC 9 w końcu zadebiutuje na tej popularnej platformie. Jest to 9 już odsłona licencjonowanych gier wyścigowych, które w całości poświęcone są rajdom. W grze spotkamy wszystkich znanych z prawdziwych torów kierowców oraz ekipy ścigające się. Tylko pytanie – czy jest sens kupować na Steam WRC 9, skoro dwa tygodnie temu miała premierę dziesiąta odsłona gry WRC 10?

I Am Fish – data premiery 16 września 2021

i am fish

Wydawca: Curve Digital
Producent: Bossa Studios
Gatunek: Zręcznościowa

I Am Fish to idealna gra dla najmłodszych. W grze kierujemy losami czterech rybek, które chcą dotrzeć do oceanu i w tym celu będziemy musieli wykorzystać obowiązujące prawa fizyki. Za grę odpowiada studio Bossa Studios, które w swoim dorobku ma także lubiany Surgeon Simulator 2 i mniej udany symulator kromki chleba. Każda z czterech rybek, którymi przyjdzie nam kierować, posiada unikalne zdolności, które będziemy musieli wykorzystać jeśli chcemy, aby misja dotarcia do oceanu zakończyła się sukcesem. I Am Fish zadebiutuje już 16 września 2021 roku.

Metallic Child – data premiery 16 września 2021

metallic child

Wydawca: Crest
Producent: Studio HG
Gatunek: Akcja

Kolejna gra, w której wcielamy się w androida (ile to już było tego typu gier), który będzie musiał przedrzeć się przez pełną wrogo nastawionych robotów stację kosmiczną.
Akcja gry została ukazana w rzucie izometrycznym (strasznie duży natłok tego typu gier mamy w tym tygodniu), a sama gra w głównej mierze będzie polegała na szybkich starciach ze wspomnianymi wcześniej robotami. Wszystkie pola walki są generowane proceduralnie co początkowo może powodować brak monotonii jednak z czasem z pewnością akcja stanie się powtarzalna i wtórna. Gra zdecydowanie dla fanów gier indie, która zadebiutuje już 16 września 2021 roku.

SkateBIRD – data premiery 16 września 2021

skatebird

Wydawca: Glass Bottom Games
Producent: Glass Bottom Games
Gatunek: Zręcznościowa

O tej grze pisałem już przy okazji premier miesiąca na sierpień. Niestety (?!) gra zaliczyła opóźnienie. Jak widać, nawet takie gry wymagają ostatecznych szlifów i nawet symulator jazdy na desce gdzie skaterami są ptaki, musiał zaliczyć obsuwę.
Nie wiem nawet jak opisać tego typu grę, pomimo że jest ona określana mianem humorystycznych, to nie wiem, po jakiej dawce substancji psychotropowych musieli być twórcy, aby wymyślić grę, gdzie ptaki jeżdżą na deskorolce, a nawet biorą udział w zawodach. Tak tutaj będziecie świadkami tego, jak ptaki rywalizują między sobą w zawodach skateboardowych. Gra ma ukazać się już 16 września pod warunkiem, że po drodze nie zaliczy kolejnego opóźnienia.

Aragami 2 – data premiery 17 września 2021

aragami 2

Wydawca: Lince Works
Producent: Lince Works
Gatunek: Akcja/TPP

Już sam tytuł gry wskazuje na to, że jest to już druga odsłona gry Aragami. Jest to gra akcji z elementami skradanki, w której ponownie wcielamy się w wojownika ninja z klanu Aragami, który posiada specjalną zdolność do kontrolowania cieni.
To właśnie cienie są naszymi największymi sprzymierzeńcami, bo to właśnie one zapewniają nam schronienie. Naszym zadaniem jest ochrona doliny Rashomon i uwolnienie naszych towarzyszy z zakonu z niewoli najeźdźców. Pomimo tego, że Aragami 2 to gra indie, to na tle innych premier z tego tygodnia można uznać, że jest to gra AAA. Premiera gry zaplanowana jest na 17 września 2021 roku.

Severed Steel – data premiery 17 września 2021

severed steel

Wydawca: Digerati Distribution
Producent: Greylock Studio
Gatunek: FPS

Severed Steel to gra FPS z elementami parkouru. Już na pierwszy rzut oka widać, że twórcy gry ze studia Greylock Studio mocno inspirowali się grą Superhot dodając od siebie kilka ciekawych rozwiazań. Jedną z nowości jest właśnie wspomniany wcześniej parkour.
Akcja gry nie posiada określonej daty i czasu, ale widać, że stylistycznie utrzymana jest w klimatach cyberpunku (jest to już druga gra utrzymana w tych klimatach w tym tygodniu). Nie wiem czy jest to spowodowane tym, że teraz wszystkie gry starają się mieć grę w tych klimatach, czy po prostu teraz tego typu gry są bardziej promowane. W grze wcielamy się w postać Steel, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku straciła rękę, a wszystko to przez jedną z mega korporacji, która od tego wypadku staje się obiektem naszej zemsty. Gra zadebiutuje już 17 września 2021 roku.

Tails of Iron – data premiery 17 września 2021

tails of iron

Wydawca: United Label
Producent: Odd Bug Studio
Gatunek: Akcja

Tails of Iron gra zbierająca świetne oceny, w którą zagra zaledwie garstka ludzi. Kto normalny gra w grę gdzie wcielamy się w następcę szczurzego trony, a cała gra charakteryzuje się rozwiązaniami znanymi z gier typu soulslike (czujecie to – symulator bycia szczurem w klimatach Dark Souls).
W grze bierzemy udział w wojnach między dwoma królestwami – szczurów i żab. Głównym celem jest król dowodzący armiami żab, czyli Zieloną Brodawką. Gra z pewnością przeznaczona do mocno zjaranych graczy niezwracających uwagi na logikę i sens gier, w które grają. Tails of Iron ukaże się już za 5 dni, czyli 17 września 2021 roku.

TOEM – data premiery 17 września 2021

toem

Wydawca: Something We Made
Producent: Something We Made
Gatunek: Przygodowa

TOEM to przygodowa gra, w której wcielamy się w fotografa amatora, który przemierza nieznane zakątki Skandynawii. W trakcie tej podróży napotykamy na różne humanoidalne stworzenia, które zamieszkują lokalne krainy, a głównym celem jest zobaczenie i uwiecznienie na zdjęciu bardzo rzadkiego zjawiska znanego, jako tytułowe TOEM. Po drodze będziemy wykonywać różnego rodzaju misje, które będą polegały na znalezieniu odpowiednich przedmiotów, a także na wykonaniu zdjęć odpowiednim obiektom. Gra z pewnością przypadnie do gustu fanom niszowych produkcji i zadebiutuje już 17 września 2021 roku.

Song in the Smoke – data premiery 18 września 2021

song in the smoke

Wydawca: 17-Bit
Producent: 17-Bit
Gatunek: FPP

Całe szczęście Song in the Smoke jest już ostatnią grą indie w tym tygodniowym zestawieniu. Jest to survivalowa gra akcji, której akcja ukazana jest z perspektywy pierwszej osoby i jak przystało na grę z gatunku survival, głównym jej celem będzie przetrwanie w nieprzyjaznym środowisku. Gra została stworzona z myślą o VR, więc jest to kolejna gra skierowana do konkretnej grupy odbiorców. Jeśli w ostatnim czasie nie mieliście w co grać jeśli chodzi o tytuł VR, to Song in the Smoke z pewnością sprosta Waszym oczekiwaniom. Gra zadebiutuje już w najbliższą sobotę 18 września 2021 roku.

Crysis Remastered – data premiery 18 września 2021

crysis remastered

Wydawca: Crytek
Producent: Crytek
Gatunek: FPS

Spalacz procesorów i kart graficznych powróci w zremasterowanej wersji już 18 września. Dzień wcześniej będzie można pobrać i rozpocząć zabawę w Crysis Rmastered na platformie Steam.
Czy jest na co czekać? Moim zdaniem nie. Jeśli czekaliście na mocny skok jakościowy w stosunku do oryginału, to przyznam szczerze, że Crysis z modami graficznymi wygląda zdecydowanie lepiej. Część graczy uważa, że wydanie remastera w takiej postaci jest zwykłym skokiem na kasę, a jedyne co zmienia ten remaster to wymagania sprzętowe, które zostały po prostu dostosowane do dzisiejszych standardów. Po części też uważam tą edycję za zwykły skok na kasę, bo co jak co, ale Crysis nie zestarzał się aż tak bardzo źle, i jeszcze nie tak dawno temu nadal służył jako wyznacznik jakości i mocy nowych komponentów komputerów. Gra ewidentnie powstała z myślą o dodatkowym zastrzyku gotówki, jak najmniejszym nakładem pracy. Zdecydowanie bardziej wolę pograć w oryginalną część gry niż wydawać pieniądze na remaster, który nie wygląda specjalnie spektakularnie.