chernobylite

Premiery tygodnia (26.07.2021 – 01.08.2021)

Gdyby nie fakt, że jest to dopiero środek wakacji, to mógłbym powiedzieć, że w końcu powoli możemy żegnać się z sezonem ogórkowym jeżeli chodzi o premiery gier. Ostatni tydzień lipca i początek sierpnia przyniosą nam premiery dosyć ciekawych tytułów i nie mówię tutaj tylko o grach indie. Porównując ten tydzień do dwóch – trzech poprzednich można powiedzieć, że nadchodzące 7 dni zapewni nam klęskę urodzaju. Poniżej znajdziecie zestawienie premier gier nadchodzącego tygodnia.

 1. Blightbound
 2. Hell Let Loose
 3. HighFleet
 4. Night Book
 5. Samurai Warriors 5
 6. The Great Ace Attorney Chronicles
 7. Tribes of Midgard
 8. Chernobylite
 9. Final Fantasy Pixel Remaster
 10. The Forgotten City
 11. Unbound: Worlds Apart
 12. Banners of Ruin
 13. Eldest Souls
 14. Blaster Master Zero 3
 15. Escape from Naraka
 16. Omno
 17. Project Warlock II
 18. Starbase
 19. The Ascent
 20. No Longer Home
 21. Vesper

Blightbound (27 lipca 2021)

blightbound

Wydawca: Devolver Digital
Producent: Ronimo Games
Gatunek: RPG

Może nie zaczniemy od razu z wysokiej półki, ale i tak nie jest źle. Blightbound jest pierwszą grą w zestawieniu tygodniowym i od razu trafił się indyk, ale nie wygląda on tak źle. Jest to RPG akcji, w które możemy grać w trybie kooperacji, a cała akcja gry ukazana jest od boku w 2D. Gracz w trakcie gry będzie przemierzał lokacje, w maksymalnie 3-osobowym zespole, a na swojej drodze będzie musiał pozbywać się całych zastępów potworów. Skoro Blightbound jest grą RPG, nie mogło w niej zabraknąć coraz lepszego ekwipunku i poziomów doświadczenia. Gra zadebiutuje już w najbliższy wtorek – 27 lipca 2021 roku.

Hell Let Loose (27 lipca 2021)

hell let loose

Wydawca: Team17
Producent: Black Matter
Gatunek: FPP

Kolejna gra rozgrywająca się w czasach drugiej wojny światowej. Pewnie nie jest to pierwsza i nie ostatnia gra indie umiejscowiona w tym okresie historycznym. Rozgrywka w Hell Let Loose nastawiona jest na multiplayer z jak najdokładniejszym i realistycznym odwzorowaniem tamtych realiów. Mapy, na których będą toczyć się walki zostały odwzorowane przez zespół Black Matter w oparciu o dostępne materiały archiwalne, a skoro gra nastawiona jest na multliplayer, nie mogło też zabraknąć starć pomiędzy graczami. Na jednej mapie może walczyć ze sobą do 100 graczy, którzy podzieleni są na dwa 50-osobowe zespoły, które podzielone są na mniejsze plutony. Gracze rywalizują między sobą o przejęcie i utrzymanie konkretnych sektorów przy czy samo ich przejęcie nie wystarczy do zwycięstwa, bo oprócz tego należy zadbać także o linie zaopatrzeniowe. Każdy fan drugo-wojennych klimatów powinien mieć zarezerwowany czas już w najbliższy wtorek.

HighFleet (27 lipca 2021)

highfleet

Wydawca: MicroProse
Producent: Konstantin Koshutin
Gatunek: Strategiczna

Spokojnie, jeszcze nie dotarliśmy do spektakularnych tytułów, które swoją premierę mają mieć w tym tygodniu i nie inaczej jest także w przypadku gry HighFleet, której debiut planowany jest (także) na 27 lipca 2021 roku. Jest to trzecia gra w zestawieniu i jednocześnie trzeci indyk, ale spokojnie – jak mawiał klasyk – „za chwilę się rozkręci”. HighFleet jest strategiczną grą, której rozgrywka toczy się w czasie rzeczywistym. Do dyspozycji gracza oddano kontrolę nad wielkimi i potężnymi okrętami latającymi i typowo dla gier strategicznych podstawowymi zadaniami, jakie gracz będzie musiał wykonać, będzie rozbudowa jednostek, zbieranie surowców i dbanie o to, aby przypadkiem ich nie zabrakło no i oczywiście, to co jest całą kwintesencją gatunku gier strategicznych – walka z wrogiem i niszczenie wrogich jednostek.

Night Book (27 lipca 2021)

night book

Wydawca: Wales Interactive
Producent: Good Gate Media
Gatunek: Przygodowa

Night Book ciężko jest sklasyfikować jako grę, ale niestety bardziej pasuje ona do gatunku gier aniżeli do filmów. Można powiedzieć, że jest to gra przygodowa utrzymana w konwencji thrillera, w którym występują zjawiska paranormalne. Na ekranie zobaczymy normalnych aktorów odgrywających swoje role. Główną bohaterką gry jest Loralyn, która będąc w ciąży, musi samotnie opiekować się chorym psychicznie ojcem. Mąż Loralyn przebywa w delegacji na drugim końcu świata, a w tym czasie w ręce naszej bohaterki trafia tajemnicza księga, która okazuje się być starożytną księgą, w której zapisano specjalną sentencję po przeczytaniu której przyzywa się demona. Historia dosyć sztampowa i oklepana. Wszystko to, co będzie działo się w grze/filmie będzie zależało od decyzji podejmowanych przez graczy w trakcie rozgrywki. Jest to pozycja, która z pewnością ucieszy fanów tego typu narracji i chyba tylko ich. Gra Night Book tak samo, jak wszystkie poprzednie gry ukaże się 27 lipca 2021 roku.

Samurai Warriors 5 (27 lipca 2021)

samurai warriors 5

Wydawca: Koei Tecmo
Producent: Omega Force
Gatunek: TPP

Pierwsza pozycja w tygodniowym zestawieniu, która z pewnością trafi w gusta wszystkich fanów slasherów. Jest to jednocześnie kolejna gra, która zadebiutuje już w najbliższy wtorek (27 lipca 2021 roku). Jeśli ktoś z Was jest fanem ogrywania wszystkiego, co akturat debiutuje danego dnia, to nie wiem, czy nie okaże się, że doba jest za krótka, aby chociaż rozpocząć wszystkie tytuły, jakie pojawią się właśnie w ten wtorek. Samurai Warriors 5 to już piąta odsłona slashera utrzymanego w kreskówkowych klimacie, który został wykonany w specjalnej technologii cel-shading.
Oprócz tego, że gra jest slasherem, to nie zabraknie w niej także elementów taktycznych. Akcja gry rozgrywka się w Japonii okresu Sengoku, a kierowany przez nas bohater będzie brał udział w Wojnie Onin, która zostanie ukazana z perspektywy dwóch dowódców biorących udział w tej bitwie – Nobunagi Ody i Mitsuhide Akechiego.

The Great Ace Attorney Chronicles (27 lipca 2021)

the great ace attorney chronicles

Wydawca: Capcom
Producent: Capcom
Gatunek: Przygodowa

O The Great Ace Attorney Chronicles pisałem już przy okazji premier miesiąca lipca. Choć nie jest to indyk, to ja bym tak właśnie do tej gry podchodził. Gra utrzymana jest w kreskówkowym klimacie, a dokładniej rzecz ujmując, są to dwie gry, za które odpowiada Capcom. Akcja gry toczy się w XIX wieku na terenie Japonii oraz Wielkiej Brytanii. Wcielamy się w postać Ryunosuke Naruhodo, który jest przodkiem Phoenixa Wrighta – bohatera poprzednich części gry. Jest to młody adwokat, który będzie musiał rozwiązać dokładnie 10 spraw, a jedną z pierwszych będzie wybronienie się z oskarżenia o morderstwo profesora uniwersyteckiego.
Każda ze spraw jest podzielna na dwa etapy śledztwa. W pierwszej naszym zadaniem jest zebranie dowodów na winę lub niewinność, zgromadzenie jak największej ilości materiałów na temat danej sprawy, a w drugim etapie będziemy musieli wykorzystać wszystkie te informacje na sali sądowej, przedstawiając swoje teorie dotyczące danego przestępstwa i przebiegu zdarzeń. Gra ukaże się 27 lipca na platformie Steam.

Tribes of Midgard (27 lipca 2021)

tribes of midgard

Wydawca: Gearbox Publishing
Producent: Norsfell Games
Gatunek: Akcja

Tribes of Midgard to chyba pierwszy godny polecenia indyk w tym zestawieniu. Powstanie tej gry można tłumaczyć sporym zainteresowaniem mitologią nordycką, na jaką zastała moda po premierze gry Valheim czy też nowego Assassin’s Creed. Gracz wciela się w postać wikinga, którego zadaniem jest obrona swojej wioski…przed końcem świata. Zaczyna się dosyć zaskakująco ale jeżeli myślicie, że unikniecie walk z chmarą potworów, to będziecie mogli poczuć się rozczarowani. Akcja gry przedstawiona została w rzucie izometrycznym, a gracz będzie musiał przemierzać zróżnicowane lokacje w poszukiwaniu zasobów do rozbudowy wioski oraz artefaktów o magicznych właściwościach, dzięki którym zwiększy swoje statystyki. Cała zabawa będzie sprowadzać się do obrony swojej wioski i to właśnie w tym celu będą zbierane wszystkie zasoby. Żeby nie było jednak zbyt trudno, to na zbieractwo będziemy mogli poświęcać czas w ciągu dnia, a walczyć z inwazjami przyjdzie nam po zapadnięciu zmroku. Za grę odpowiada niezależne studio Norsfell Games, a Tribes of Midgard jest ich debiutanckim projektem.

Chernobylite (28 lipca 2021)

chernobylite

Wydawca: All in! Games
Producent: The Farm 51
Gatunek: FPP

W końcu przechodzimy do kolejnego dnia i zaczynam od największej premiery tego tygodnia, a być może nawet miesiąca. Chernobylite jest grą polskiego studia The Farm 51, które w celu zrealizowania projektu założyło zbiórkę. Szybko udało się zebrać fundusze i chyba nic dziwnego skoro gra utrzymana jest w klimatach znanych ze Stelkera, tylko w ładniejszej oprawie. Akcja gry będzie toczyć się na dwóch płaszczyznach czasowych i nie zabraknie w niej elementów horroru. Głównym bohaterem gry jest Igor, który pracował jako fizyk w elektrowni atomowej w Czarnobylu. W momencie gdy doszło do katastrofy, zaginęła jego żona, której nigdy nie przestał szukać. W trakcie gry będziemy świadkami różnych flashbacków z czasów świetności elektrowni oraz przyczyn katastrofy. Chernobylite jest z pewnością pozycją obowiązkową dla każdego fana Stalkera, klimatów Czarnobyla i strefy wykluczenia, jaka otacza teren.

Final Fantasy Pixel Remaster (28 lipca 2021)

final fantasy pixel remaster

Wydawca: Square-Enix
Producent: Square-Enix
Gatunek: RPG

Final Fantasy Pixel Remaster to gra RPG utrzymana w pixelowej grafice 2D, która przywodzi na myśl pokemony wydane na platformę GameBoy. Jak sama nazwa wskazuje mamy tu do czynienia z remasterem, ale nie pierwszej czy drugiej części Final Fantasy. Square-Enix postanowiło stworzyć remaster pierwszych sześciu odsłon gry z nieco ulepszoną grafiką i usprawnioną mechaniką. Niestety jeżeli liczycie, że wszystkie gry zawarte w tym remasterze są ze sobą fabularnie powiązane, to niestety Was rozczaruje, bo każda z części opowiada zupełnie inną historię i nie są ze sobą powiązane. Jak to bywa w gatunku RPG, głównym celem gry jest wybijanie coraz większe ilości przeciwników i zbieranie coraz lepszych przedmiotów i ogólnie rzecz ujmując rozwijaniu naszego bohatera. Gra zadebiutuje już w najbliższą środę (28 lipca 2021 roku).

The Forgotten City (28 lipca 2021)

the forgotten city

Wydawca: Plug in Digital
Producent: Modern Storyteller
Gatunek: Przygodowa

Niestety przyszła pora na brutalny powrót do ogórkowej rzeczywistości i przedstawić kolejnego indyka w zestawieniu, jakim bez wątpienia jest The Forgotten City. Jest to gra przygodowa opowiadająca alternatywną historię rzymskiego miasta. Jest to płatne rozwinięcie do moda, który trafił do Skyrima. Śmieszne nie? Płatny mod do moda. Już sam fakt tego, że trzeba płacić za moda do moda powinno wiele wyjaśnić i określić, że The Forgotten City jest skierowane do konkretnych odbiorców i z pewnością trafi tylko do zagorzałych fanów serii The Elder Scrolls V: Skyrim. Premiery gry możecie się spodziewać 28 lipca 2021 roku.

Unbound: Worlds Apart (28 lipca 2021)

unbound worlds apart

Wydawca: Alien Pixel Studios
Producent: Alien Pixel Studios
Gatunek: Zręcznościowa

Mimo że gra Unbound: Worlds Apart jest kolejną grą indie w tygodniowym zestawieniu, to z pewnością może pochwalić się charakterystyczną oprawą graficzną i ciekawą historią. W grze wcielamy się w zakapturzonego bohatera o imieniu Soli, którego specjalną zdolnością jest możliwość tworzenia portali, które w swoim obrębie pokazują alternatywną rzeczywistość, co pozwala naszemu bohaterowi rozwiązywać kilka problemów jednocześnie. Na pewno jest to ciekaw pozycja dla każdego fana gier zręcznościowych. Za stworzenie i wydanie gry odpowiada niezależne studio Alien Pixel Studios, a sama gra zadebiutuje na platformie Steam już w najbliższą środę.

Banners of Ruin (29 lipca 2021)

banners of ruin

Wydawca: Goblinz Studio
Producent: MonteBearo
Gatunek: RPG

Banners of Ruin bardziej niż grą RPG jest karcianką i bardziej pasowałaby do niej nazwa gry karcianej z elementami RPG, ale niech już pozostanie ona grą karcianą. Nie jest ona zbyt odkrywcza i do gatunku raczej nie wniesie nic nowego ani innowacyjnego na tyle, aby zrewolucjonizować gatunek. W celu przejścia gry będziemy musieli wykonać kilka scenariuszy, a my jako gracz będziemy musieli zarządzać klanem Blackfootów. Nie jest to zbyt lotna produkcja i jeżeli mam być szczery to niektóry karcianki wydane na urządzenia mobilne wyglądają znacznie lepiej. Jeśli jednak chcecie sprawdzić Banners of Ruin w boju to będziecie mieli do tego okazje już 29 lipca 2021 roku. Gra będzie dostępna na platformie Steam.

Eldest Souls (29 lipca 2021)

eldest souls

Wydawca: United Label
Producent: Fallen Flag Studio
Gatunek: RPG

Muszę przyznać, że oprócz tego, że ten tydzień jest wyjątkowo szczodry jeżeli chodzi o premiery gier, to jeszcze warto podkreślić, że w tym tygodniu z pewnością nie zabraknie tytułów skierowanych do fanów gier RPG. Jedną z nich jest Eldest Souls, która swoim klimatem i rozgrywką przypomina serię Dark Souls z grafiką 2D. Nawet nazwa nawiązuje po części do Dark Souls. Akcja gry rozgrywa się klimatach dark fantasy, gdzie świat stoi na krawędzi całkowitego stworzenia. Już chyba wiecie jakie zadanie stoi przed graczem – żeby nie zapobiec temu zniszczeniu. Gra została stworzona przez niezależne studio Fallen Flag Studio.

Blaster Master Zero 3 (29 lipca 2021)

blaster master zero 3

Wydawca: Inti Creates
Producent: Inti Creates
Gatunek: Akcja

Nie wiem jak Wam, ale mi nazwa Blaster Master kojarzy się z kiczowatością do kwadratu. Nie jest to zbyt górnolotny tytuł, za który odpowiada studio Into Creates, które w swoim dorobki nie ma w zasadzie nic, czym można by się pochwalić. Blaster Master Zero 3 z pewnością będzie kontynuowało ten trend i raczej nie ma co liczyć, żeby zapisało się na kartach historii elektronicznej rozrywki. W grze wcielimy się w Jasona, który będzie zmuszony przemierzać różne etapy i eliminować praktycznie wszystko, co się rusza w zasięgu wzroku. Nic skomplikowanego i wartego uwagi, jeśli jednak chcecie sprawdzić tą grę, to pojawi się ona na Steam już 29 lipca 2021 roku.

Escape from Naraka (29 lipca 2021)

escape from naraka

Wydawca: Headup Games
Producent: Xelo Games
Gatunek: FPP

Pomimo że Escape from Naraka zakwalifikowałem do gier FPP, to bardziej trafne będzie przypisanie jej do gatunku platformówek widzianych z perspektywy pierwszej osoby. Ciekawe jest to, że za grę odpowiada indonezyjskie studio Xelo Games, które przeniosło część tamtejszych wierzeń i folkloru do gry, więc pewnie będzie to miła niespodzianka dla fanów tego typu klimatów. Bez ściemniania przyznam, że to nie moja bajka, ale nie będę hejtował gry za sam klimat, bo wiem, że z pewnością jest dużo osób uwielbiających tego typu sprawy. W grze będziemy musieli wydostać się z labiryntu, który będziemy pokonywać dosyć szybko, a po drodze przyjdzie nam zmierzyć się z pułapkami i różnego rodzaju ruchomymi platformami.

Omno (29 lipca 2021)

omno

Wydawca: Jonas Manke
Producent: StudioInkyfox
Gatunek: TPP

Omno to kolejna gra indie w zestawieniu, który dla odmiany będzie dostępna za pośrednictwem Xbox Game Pass, ale spokojnie – każdy chętny będzie mógł ją dodać do swojej biblioteki Steam. Gra zadebiutuje już za 4 dni, czyli w czwartek 29 lipca. Gra zdecydowanie nie jest nastawiona na walkę. W Omno gracz wciela się w postać wyposażoną w specjalny kostur, który posiada magiczne moce i zwiedzając różne obszary i magiczne krainy będziemy mierzyć się z zagadkami logicznymi i przeszkodami, które będziemy musieli ominąć. Jako ciekawostkę dodam, że do stworzenia gry posłużył Unreal Engine 4.

Project Warlock II (29 lipca 2021)

project warlock II

Wydawca: Retrovibe
Producent: Buckshot Software
Gatunek: FPS

Project Warlock II z pewnością kierowany jest do starszych graczy i do sentymentu, jakim darzą oni gry wydane w latach 90. Stylistyką gra przypomina właśnie pierwsze odsłony Quake’a, Unreal’a itp.
Jest to już druga odsłona serii, która różni się od pierwszej części znacznie usprawnionym AI oraz dużo większą komplikacją i dopracowaniem map, na których toczy się rozgrywka. Pomimo tego, że premierę gry zaplanowana dopiero na 2022 rok, to we wczesnym dostępie będzie ona dostępna już 29 lipca 2021 roku na platformie Steam. Jako gracz starszej daty z pewnością zgłębię temat i chętnie zapoznam się bliżej z tym tytułem.

Starbase (29 lipca 2021)

starbase

Wydawca: Frozenbyte
Producent: Frozenbyte
Gatunek: FPP

Tego jeszcze w tym zestawieniu tygodniowym nie było – Starbase to gra indie rozgrywająca się w kosmosie. Tak samo jak w przypadku Project Warlock 2, będzie ona dostępna 29 lipca 2021 roku we wczesnym dostępie, a planowana premiera pełnej wersji gry ma nastąpić w okolicach 2023 roku. Za grę odpowiedzialne jest studio Frozenbyte, które szerszej publice może być znane dzięki takiej grze, jak Trine. Wartym odnotowania faktem jest też to, że w grze Starbase będzie możliwość dowolnego niszczenia i kształtowania środowiska. Może to być idealna pozycja, aby umilić sobie czas oczekiwania na premierę Star Citizen…nie no żartuje – aż takim naiwniakiem nie jestem, żebym liczył na to, że Star Citizen kiedykolwiek opuści wczesny dostęp, skoro jest to idealne narzędzie do krojenia naiwniaków.

The Ascent (29 lipca 2021)

the ascent

Wydawca: Curve Digital
Producent: Neon Giant
Gatunek: RPG

W końcu, chociaż na chwilę możemy uwolnić się od gier indie. Tym razem mamy do czynienia z pełnoprawnym tytułem, za którym nie stoi jedna osoba bądź studio składające się z kilku pasjonatów. The Ascent dostępne będzie już 29 lipca na platformie Steam, ale będziecie mogli ogrywać ten tytuł także w ramach usługi Xbox Game Pass. Pomimo że nie jest to indyk, to jednocześnie jest to debiut dla studia Neon Giant i miejmy nadzieję, że będzie to udany debiut, bo przyznam szczerze, że choć nie lubię klimatów cyberpunk, to widać w tej grze potencjał. Zadaniem gracza będzie odkrycie tajemnicy, co stoi za upadkiem rządzącej wszystkimi aspektami życia mega korporacji.

No Longer Home (30 lipca 2021)

no longer home

Wydawca: Surprise Attack Games
Producent: Humble Grove
Gatunek: Przygodowa

No Longer Home pomimo tego, że jest to już jedna z ostatnich pozycji w tygodniowym zestawieniu, to jest to jednocześnie pierwsza narracyjna gra przygodowa rozgrywająca się na zasadach point-and-click. W grze będziemy kierować losami dwóch bohaterów Bo i Ao. Historia gry nie jest zbytnio lotna, bo opowiada o ostatnich dniach bohaterów we wspólnie wynajmowanym mieszkaniu na jednym z londyńskich osiedli. Jeżeli chcecie dokładniej zapoznać się z fabułą, to możecie to zrobić za sprawą udostępnionego za darmo prequela Friary Road, który pozwoli Wam przybliżyć sylwetki bohaterów, którymi przyjdzie Wam kierować w No Longer Home. Gra ukaże się już 30 lipca 2021 roku na platformie Steam.

Vesper (30 lipca 2021)

vesper

Wydawca: Deck13 Interactive
Producent: Cordens Interactive
Gatunek: Zręcznościowa

Ostatnia gra w zestawieniu premier tygodnia i zarazem ostatni indyk, jaki przyjdzie nam ograć w tym tygodniu (o ile w ogóle ktoś planuje ogrywać tego typu gry). Vesper jest zręcznościową grą platformową z grafiką 2D, gdzie nie unikniemy też elementów skradanek i licznych zagadek związanych z odpowiednim ustawieniem światła. W grze wcielamy się w androida, którego celem jest zapobiegnięcie całkowitej zagładzie androidów – i nie mówię tutaj o systemie na urządzenia mobilne. W trakcie rozgrywki będziemy mogli zdobywać przedmioty, które usprawnią i ułatwią nam grę. Gra ukaże się już w nadchodzącą sobotę 30 lipca 2021 roku na platformie Steam.