Projekt gry

Projekt gry określa wszystkie najważniejsze elementy, jakie mają się w niej znaleźć, zanim rozpocznie się jej tworzenie i programowanie wszystkich elementów. To właśnie od dobrego projektu i zaplanowania wszystkich aspektów zależy, to czy produkt finalny będzie tym, czym miał być.
Im bardziej szczegółowy projekt gry, tym lepiej można zaplanować wszystkie prace, jakie mają zostać wykonane już na wczesnym etapie. Wiele gier poległo właśnie przez zły projekt, bo dzięki niemu można rozłożyć cały proces na czynniki pierwsze i zaplanować, co powinno zostać wykonane w pierwszej kolejności, żeby później nie utrudniało prac nad innymi elementami gry.

W projekcie powinny znaleźć się informacje na temat szczegółów świata, bohaterów gry, mechanik, jakie należy zaimplementować do rozgrywki, fabuły, broni oraz tego, w jaki sposób ma ona reagować na poczynania gracza, fizyki, przeciwników.
Jeśli wspomniane wyżej elementy zostaną zaniedbane już na etapie planowania i projektowania gry, to później ciężko będzie to poprawić, a bywa i tak, że pewne zmiany nie będą już możliwe do naprawy. W takich sytuacjach (gdy już zdamy sobie z tego sprawę) lepiej jest zacząć cały proces projektowania od nowa, bo zajmie to zdecydowanie mniej czasu niż próby poprawienia tego co już zostało zrobione.

Sprawdź również: