wow blizz

Protesty w World of Warcraft

Wydawca: Blizzard Entertainment
Producent: Blizzard Entertainment
Data premiery: 23 listopada 2004
Gatunek: MMORPG

Niedawno pisałem o pozwie zbiorowym, jaki został wytoczony Ubisoftowi, a już jesteśmy świadkami kolejnych skandali z molestowaniem seksualnym w tle. Jednak tym razem oskarżenia te wytoczone są przeciwko Activision Blizzard.
Według tego co zostało zawarte w pozwie można wyczytać, że wewnątrz firmy panowała kultura pracy narażająca pracujące w firmie kobiety na molestowanie seksualne.
Oczywiście pozew nie został wytoczony przez molestowane pracownice, ale przez organizację
Fence Macabre, która oprócz tego, że w ramach gildii zrzesza pod nazwą graczy, to jednocześnie wspiera organizacje charytatywną Black Girld Code, która zbiera fundusze na nauczanie programowania dla dziewcząt (oczywiście nie wszystkich) w wieku 7-17 lat.
Pozew został na tyle mocno nagłośniony, że gracze World of Warcraft zaczęli manifestować swoje niezadowolenie na swój sposób i po skrzyknięciu kilkudziesięciu (setek?) graczy po prostu siedzieli w głównych stolicach świata Azeroth.

Dla mnie jest to szok, jak jakaś organizacja, która tworzy jakąś tam społeczność w grze, jest w stanie zszargać imię firmy poprzez pomówienia za same zasłyszane gdzieś tam plotki. Nie chce też stawać w obronie Activision Blizzard, bo dla mnie jako fana studia, jego czas już dawno przeminął, to jednak razi mnie jak duży nacisk, są w stanie wywrzeć nic nieznaczące jednostki. Inna sprawa jakby ten pozew wyszedł od molestowanych pracownic firmy, a nie od jakiegoś feministycznego ugrupowania – wtedy to co innego, ale robienie protestu, żeby zareklamować swój ruch, to już przegięcie. Niestety żyjemy w dziwnych czasach i trzeba bacznie obserwować, to jakie wyroki będą zapadać w tego typu sprawach i czy w ogóle dojdzie do rozpraw, bo niestety byłem już świadkiem kilku takich historii, gdzie nieprawdziwe oskarżenia zmarnowały komuś karierę, a osoba pozywająca nie poniosła z tego tytułu żadnych konsekwencji. Activision Blizzard straci zapewne na aferze kilkaset subskrybentów i będzie przez jakiś czas stawiany w złym świetle, a wszystko to, aby zamiast ideologii równego traktowania, kobiety miały jednak lepiej.