PvP – Player versus Player

Kolejne określenie, które jest zarezerwowane raczej tylko dla graczy online. Określenie PvP jest skrótem od słów „Player versus Player” i oznacza ni mniej ni więcej jak gracz kontra gracz. Teraz już wiadomo dlaczego jest to zwrot zarezerwowany przeważnie dla graczy online. Można go także spotkać w grach typu MMO gdzie rozgrywki PvP stanowią jeden z elementów i od graczy zależy czy będą chcieli rozwijać swoje postacie pod end game PvP czy też bliżej im będzie do rozwijania postaci pod kątem PvE.

Rozgrywki gracz kontra gracz, to nie tylko domena gier MMO, bo tryb ten zawarty jest niemal w każdej produkcji tworzonej z myślą o rozgrywce multiplayer. Taki Battlefield, Call of Duty czy chociażby Counter-Strike także może być określony jako gra PvP ponieważ rozgrywka polega tam na rywalizacji pomiędzy graczami, co stanowi całą kwintesencję PvP.

Jednak tryb PvP nie ogranicza się tylko i wyłącznie do rywalizacji między graczami, która polega na wzajemnym zabijaniu się. Powstały także inne wariacje na temat PvP oraz różne zasady takich trybów, które mogą polegać np. na zdobywaniu i odbijaniu określonych posterunków lub znany i lubiany tryb „Captur the Flag”, który został rozpowszechniony przez grę Unreal pod koniec lat ’90.

Sprawdź również: