Quest

Każdy fan gier komputerowych z pewnością będzie wiedział co określa słowo „quest”. Nie jest to nic innego jak po prostu zadanie jakie musi wykonać gracz w celu zdobycia nagrody lub po prostu aby posunąć fabułę do przodu. Questy mogą być związane z głównym wątkiem fabularnym lub budować całkowicie poboczną historię – wtedy mówi się o questach pobocznych.
Samo słowo quest jest po prostu anglojęzyczną nazwą na polskie „zadanie”. Z zadaniami do wykonania stykamy się w każdej grze. Bez względu na jej gatunek, wszystkie gry zawierają w sobie zadania chociaż słysząc słowo quest pewnie jednym z pierwszych gatunków jakie będziemy mieli na myśli będą gry RPG lub MMO. Jednak tak jak pisałem, questy (zadania) musimy wykonać w każdej grze – nawet FPS’y wymagają osiągnięcia wyznaczonego celu aby móc przejść do dalszego etapu i posunąć fabułę gry do przodu.

Oprócz tego, że questy mogą dzielić się na te dotyczące głównej fabuły oraz zadania poboczne, w żadnym stopniu nie związane z główną fabułą, w grach MMO mogą także występować tzw. chain questy. Są to zadania, które musimy wykonać jeden po drugim (czyli przejść przez cały łańcuch) aby dotrzeć do najtrudniejszego zadania (przeważnie) lub do takiego, za wykonanie którego otrzymamy najbardziej wartościową nagrodę. Swego czasu, w World of Warcraft trzeba było się namęczyć aby zdobyć legendarny oręż, wykonując właśnie chain questy, których ukończenie wymagało poświęcenia kilku dni rozgrywki.
W niektórych grach możemy spotkać też rodzaj questów nazywających się „daily quest” czyli zadanie, które możemy wykonać tylko raz dziennie. Elementem charakterystyczny jest to, że daily questy możemy wykonywać codziennie i cały czas będą one polegały na tym samym. Zwykle w ramach tych zadań możemy nabić sobie reputację dla danej frakcji lub zdobyć określone nagrody, które będą wymagane aby móc je wymienić na rzadkie przedmioty.