Remake

Tak jak przy opisywaniu słowa „remaster” tak i teraz wspomnę o tym, że wiele osób myli te dwa pojęcia, co dla każdego szanującego się gracza jest nie do przyjęcia. W branży gier komputerowych słowo remake określa ponowne wydanie tej samej gry, z tą różnicą, że jej cały trzon ulegnie zmianie. Cały czas będziemy mieli do czynienia z tymi samymi bohaterami, których znamy z podstawowej wersji gry, jednak główny scenariusz i zadania mogą ulec całkowitej zmianie i przeprojektowaniu.

Remake, w przeciwieństwie do remastera nie ogranicza się tylko do poprawienia oprawy graficznej i idealnym tego przykładem jest remake gry Mafia: Edycja ostateczna, która stanowi remake gry wydanej w 2002. Remake całkowicie zmienił mechanikę gry, część zadań została zaprojektowana od nowa i te, które mogły zostały ze sobą połączone w jedno zadanie, zostały połączone. Do rozgrywki dodano wiele rozwiązań znanych z czasów współczesnych, tak żeby uatrakcyjnić i uwspółcześnić grę.

Dlatego na rynku pojawia się tak mało remake’ów gier, ponieważ jest to proces czasochłonny i wymaga dużych nakładów finansowych. Czasami zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wydanie kolejnej części gry niż praca nad jej odświeżoną wersją, która może nie przyjąć się tak dobrze i zatrzeć dobre wrażenie, które pozostawił po sobie oryginał.

Sprawdź również: