riot games

Studio Riot Games

Rok założenia: 2006
Założyciel/Założyciele: Marc Merrill i Brandon Beck
Kraj: USA

Jest niewiele firm, w branży gier, które zostały założone przez przyjaciół. Zwykle są to albo jacyś wspólnicy biznesowi, byli współpracownicy albo rodziny. W przypadku Riot Games założycielami są dwaj przyjaciele Marc Merrill i Brandon Beck. Założyli oni studio w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych (a gdzieżby indziej?). Przez pierwsze dwa lata od założenia studio nie wydało żadnej gry. Nie było też wzmianki na temat tego, nad czym pracują i czy w ogóle nad czymś aktualnie pracują.
Dopiero w 2008 roku okazało się, że przez pierwsze dwa lata istnienia, studio zbierało fundusze na stworzenie pierwszej gry. W ciągu tych dwóch lat udało im się zebrać ponad siedem milionów dolarów, co pozwoliło na przystąpienie do prac nad pierwszym tytułem.
W rok po zebraniu funduszy, światło dzienne ujrzał pierwszy tytuł studia, jakim było League of Legends, dla której inspiracją była modyfikacja do Warcrafta III.
Tytuł na tyle spodobał się graczom, że samo studio wzbudziło zainteresowanie u większych graczy na rynku.

W 2011 roku studio zostało przejęte przez chińskiego producenta i wydawcę gier – Tencent. Później poszło już z górki i popularność LoL’a urosła do takich rozmiarów, że gra stała się oficjalnym tytułem rozgrywek lig e-sportowych, a studio Riot Games znalazło się w pierwszej 30 najlepszych producentów gier komputerowych.