rockstar games

Studio Rockstar Games

Rok założenia: 1998
Założyciel/Założyciele: Sam Houser, Terry Donovan, Dan Houser, Jamie King, Gary Foreman
Kraj: USA

Historia Rockstar Games jest dosyć zawiła z tego względu, że nie jest to samotny wydawca i producent tylko pod tą nazwą kryje się wiele twórców i wydawców. Sam Rockstar Games został założony w 1998 roku w Stanach Zjednoczonych przez Sama Housera, Terry’ego Donovana, Dana Housera, Jamiego Kinga i Gary’ego Foremana.
I pewnie wszyscy teraz myślą, że jak to możliwe, że Rockstar Games powstało w 1998 roku, skoro pierwsza część serii GTA miała swoją premierę w 1997 roku, a przecież została stworzona przez Rockstar. Otóż powód jest prosty – Grand Theft Auto zostało stworzone przez nieistniejące już studio DMA, które powstało w 1987 roku. To właśnie DMA stoją za pierwszą częścią serii GTA. W 1999 roku studio zostało przejęte przez Rockstar Games co zaowocowało zmianą nazwy na Rockstar North, które do dzisiaj pracuje nad swoją serią, której początki sięgają 1997 roku.

Oprócz serii GTA, studio Rockstar North odpowiedzialne jest za wydanie takich gier jak „Manhunt” czy jeden z najgłośniejszych i najlepszych tytułów ostatnich lat „Red Dead Redemption 2”. Studio znane jest ze swojej, wręcz maniakalnej obsesji na punkcie detali w swoich produkcjach, stąd też proces twórczy jest szalenie długi. Na każdą kolejną część z danej serii musimy czekać wiele lat (za wyjątkiem początkowych wydań GTA gdzie między kolejnymi częściami było tylko 1 lub 2 lata różnicy). Ale tworząc takie gry mogą sobie na to pozwolić, ponieważ każda wydana przez nich gra (w ostatnich latach) biła rekordy sprzedażowe, a koszty produkcji zwracały się w kilka godzin od premiery danego tytułu. Mając taki komfort pracy, nic dziwnego, że mogą sobie pozwolić na tak długą pracę nad kolejnymi odsłonami swoich serii.