rpg - role-playing game

Gatunek gier – RPG (Role-Playing Game)

Gry RPG są bez wątpienia jednym z najpopularniejszych gatunków gier. Samo określenie RPG jest skrótem od słów Role-Playing Game czyli gra w odgrywanie roli. Zasady gier RPG powstały jeszcze w czasach gdy nie każdy miał komputer, a sama mechanika rozgrywki (w części gier z tego gatunku) opiera się na zasadach znanych z gier Dungeons & Dragons.
Oprócz tego, że jest to jeden z najpopularniejszych gatunków gier, to jest on także najbardziej różnorodnym gatunkiem.
Rozgrywka w grach RPG pozwala nam na wcielenie się niemal w dowolnego bohatera i tylko od nas zależy jak będziemy prowadzić fabułę. Większość gier nie ma z góry narzuconego schematu i pozwala na dużą swobodę. Jednym z charakterystycznych elementów gatunku jest opis bohatera, który zawiera najważniejsze informacje, mogące stanowić wskazówki do rozgrywki. Kolejną ważną rzeczą, która charakteryzuje ten gatunek jest dostępność ras po wyborze bohatera.
Współczesne gry RPG są skonstruowane w taki sposób, że już sam proces tworzenia postaci może zająć kilka godzin aby gracz mógł upodobnić swoją postać do tego czym chciałby, żeby ona była. Oprócz poznawania fabuły, ważnym aspektem rozgrywki w tego typu grach jest zdobywanie poziomów doświadczenia, dzięki którym nasz bohater staje się coraz potężniejszy. W zależności od gry, po zdobyciu określonego poziomu gracz zyskuje dostęp do specjalnych umiejętności, które mogą ułatwić i urozmaicić rozgrywkę.

Jak żaden inny gatunek, gry RPG nastawione są na narracje. Jest ona na tyle rozbudowana aby ułatwić wczucie się gracza w odgrywaną przez siebie postać oraz ogólnie wczuć się w klimat gry.
Sam aspekt walki w RPG jest kwestią drugorzędną. Są takie gry RPG, które pozwalają na przejście fabuły bez rozlewu krwi, a wszystkie konflikty można rozwiązać przy pomocy odpowiednich linii dialogowych. Ze względu na system walki można wyodrębnić dwa systemy: walka turowa oraz walka w czasie rzeczywistym. Klasyczne gry RPG preferują raczej to pierwsze rozwiązanie ale oprócz tego pozwalają, tak jak wspomniałem wcześniej, na uniknięcie walki.
Gatunek RPG pozwala na wiele improwizacji i jeden cel można osiągnąć na wiele sposobów. Warto jest tutaj dodać także, to że aby poznać wszystkie aspekty gry RPG potrzebne będzie ukończyć ją kilkukrotnie ponieważ jednorazowe przejście głównej linii fabularnej na pewno nie pozwoli na poznanie wszystkich tajników gry.
Do klasycznych przedstawicieli gier RPG należą takie tytuły jak chociażby:

– Baldur’s Gate (obie części)
– Planescape: Torment
– Icewind Dale
– Dragon Age
– Neverwinter.

Każda z powyższych gier z pewnością zapewni rozgrywkę na wiele godzin i każdy fan gatunku będzie zadowolony tym co mają one do zaoferowania. W tym miejscu chciałem także dodać, że komputerowe gry fabularne można także określać jako cRPG gdzie „c” oznacza skrót od słowa „computer”. Jeżeli chcecie przeczytać nieco więcej na temat klasycznych gier RPG, to zapraszam do opisu gatunku – klasyczne gry RPG.