rzadkie wydanie gry super mario sprzedane za krocie

Rzadkie wydanie gry Super Mario sprzedane za krocie

Na świecie istnieją rzeczy, które dla jednych będą śmieciem, a dla innych okażą się niemal skarbem. Jeżeli kiedykolwiek znajdziecie na strychu albo w piwnicy jakąś starą edycję gry lub cokolwiek co może mieć wartość historyczną, to mogę dać wam jedną radę – nie wyrzucajcie tego.
Sam kiedyś posiadałem wiele edycji kolekcjonerskich gier, które za dzieciaka sprzedałem za śmiesznie pieniądze, a teraz ich cena na portalach aukcyjnych sięga kilku tysięcy złotych. Piszę o tym, bo właśnie padł rekord sprzedaży gry Super Mario Bros.

Gra została zlicytowana za rekordową kwotę 660 000 $. Tak, to nie jest błąd i nie jest to przywidzenie. Gra Super Mario Bros. przeznaczona na NES została sprzedana, w przeliczeniu na złotówki za 2 567 400 zł (licząc po dzisiejszym kursie). Czyli jedna kaseta z grą została sprzedana za ponad 2,5 miliona złotych.
Jest to jak dotąd najwyższa cena w historii sprzedaży gier wideo. Dotychczasowy rekord w kategorii gier wideo także należał do serii Mario, a dokładniej do Super Mario Bros 3. Gra została sprzedana za 156 000 $ (w listopadzie 2020 roku), czyli najnowszy rekord przebił tę cenę niemal czterokrotnie.

Wcześniej gra Super Mario Bros. została sprzedana za 114 000 $ i to także był jeden z rekordów. Skąd więc tak wysoka cena tegorocznej gry, która trafiła na aukcję? Okazało się, że głównym czynnikiem, jaki wpłynął na tak wysoką cenę była edycja gry.
Gra została wydana w 1985 roku i była powszechnie dostępna, więc prawie każdy mógł posiadać ją w swojej kolekcji. Na cenę aukcji wpłynęła jakość tego egzemplarza. Pomimo upływu ponad 35 lat od jej premiery, gra nadal jest fabrycznie zapieczętowana i oceniona na 9,6 przez Wata, czyli firmę zajmującą się oceną gier wideo.
Kopia gry nadal zawiera zawieszkę detaliczną ze sklepu, a na pudełku nie znajduje się symbol znaku towarowego, co świadczy o tym, że ten konkretny egzemplarz gry był częścią bardzo niskiego nakładu.

Aukcja gry odbyła się za pośrednictwem domu aukcyjnego Heritage Auctions i oprócz rekordowej ceny Super Mario Bros., tego samego dnia sprzedano także Punch-Out Mike Tyson za 102 000 $. Mega Mana za 144 000 $ oraz Tetrisa za 36 000 $.