Sandbox

Sandbox czyli w tłumaczeniu – piaskownica. Mianem sandboxa określa się wszystkie gry, które mają otwartą strukturę czyli obszar gry stanowi dla nas jedną wielką piaskownicę. Czasami bywa to mylące i naprzemiennie stosuje się to określenie w stosunku do gier z otwartym światem.
Jednak jakby się temu dokładniej przyjrzeć to jednak gry, które określane są mianem takiej z otwartym światem nie będzie zasługiwać na miano sandboxa i idealny tego przykładem jest Wiedźmin III, który nie jest ani grą z otwartym światem ani sandboxem, jednak niektórym to nie przeszkadza i cały czas mianują tą grę jako taką z otwartym światem (różnica między otwartym światem widoczna jest w momencie gdy porównamy takiego właśnie Wiedźmina III do Skyrim gdzie faktycznie mamy do czynienia z otwartym światem i typowym sandboxem).
Idealnym przykładem gry, którą można śmiało nazwać sandboxem jest ostatnia część GTA – czyli GTA V, gdzie twórcy w żaden sposób nie ograniczają nam rozgrywki i sami decydujemy o tym gdzie udamy się w określonym czasie. Nie ma też przymusu skupiania się na głównym wątku fabularnym jeżeli akurat w danym momencie chcemy np. zająć się wirtualną grą w tenisa. Kolejny przykład tzw. piaskownicy to seria Just Cause gdzie możemy siać niczym nieskrępowaną rozwałkę i tylko od nas zależy co w danej chwili będziemy robić i właśnie w tych tytułach można upatrywać całej genezy powstania tego określenia.