Sequel

Sequel w tłumaczeniu z angielskiego oznacza „ciąg dalszy”. W przypadku gier komputerowych sequelem nazywa się wydaniem drugiej i każdej kolejnej części danej gry, która kontynuuje wszystkie lub część wątków z poprzednich serii.
Aby gra mogła nazywać się sequelem musi być w niej ciągłość i powiązania z poprzednią częścią. Nie może to być samotny byt, który został wydany jako zapchaj dziura.
Przeważnie do tytułu sequela dodawana jest cyfra ale często możemy spotkać się z odstępstwami od tych reguł i kolejne części określane są przy pomocy podtytułów.
Tak jak w każdej innej branży, tak też w przypadku gier komputerowych aby zaistniały możliwości do wydania kontynuacji danej gry, jej poprzedniczka musi osiągnąć sukces komercyjny dając nadzieję na powstanie kolejnych części.
Nikt normalny nie będzie pompował funduszy w grę, której koszty produkcji się nie zwrócą i dodatkowo sama gra nie wygeneruje zysku.
Bywają też takie sytuacje, że za sequel odpowiedzialne jest całkiem inne studio niż za pierwowzór więc z jakością kolejnych części może być różnie ale zdarzają się perełki, które bez względu na ilość wydanych części trzymają określony poziom.