Single player

Single player jest określeniem na tryb gry. Tyczy się rodzaju rozgrywki, który przeznaczony jest dla pojedynczego gracza. Zwykle kampania single player składa się z rozbudowanej fabuły oraz rozgrywki nastawionej na czerpanie radości z samotnej rozgrywki.
O tym wszystkim mówi właśnie opis „single player video game”, który można przetłumaczyć jako „gra jednoosobowa”.
Dzisiaj coraz trudniej znaleźć grę z rozbudowaną fabuła przeznaczoną dla pojedynczego gracza ponieważ coraz większą popularnością cieszą się gry kooperacyjne lub wydawcy decydują się tylko na implementację trybu multiplayer (czyli trybu dla wielu graczy). Takie podejście jest podyktowane chęcią zysku ponieważ na trybie wieloosobowym można zarobić dużo większe pieniądze.
Do rozgrywki multiplayer można zaimplementować tryby mikropłatności, które mogą wpływać na balans w rozgrywce lub dotyczyć tylko zmian kosmetycznych w grze, które tego balansu nie zachwieją. Bez względu na rodzaj mikropłatności można na nim dodatkowo zarobić bez względu na wszystko – tryb single player nie pozwala na taki rodzaj dodatkowego zarobku chociaż już kilku wydawców próbowało i nie sprawdziło się to w takim stopniu jak w przypadku gier multi.