Speedrun

Słowem speedrun określane są próby bardzo szybkiego przejścia danej gry. W tym celu wykorzystuje się (lub chociaż stara się wykorzystywać) wszystkie błędy, glitche oraz bugi jakie pojawią się w grze w celu osiągnięcia zamierzonego rezultatu.

Co jakiś czas pojawiają się także informacje na temat rekordowego czasu przejścia danej gry. I są to czasy przejścia, których raczej nikt nie weźmie sobie na poważnie ze względu właśnie na czas tego przejścia. Wyobraźcie sobie, że gra, którą przechodziliście w 30 godzin, ktoś inny jest w stanie przejść w ciągu 10 minut – wtedy właśnie możemy mówić o speedrunie danej gry.
W przypadku speedrun, przejście danej gry ogranicza się tylko i wyłącznie do wątku głównego więc nie ma opcji aby ktoś wykonywał także zadania poboczne.

Są ludzie, którzy zawodowo zajmują się szybkim przechodzeniem gier wykorzystując w tym celu błędy i w Internecie wiele jest transmisji z tego typu wydarzeń, a każdy bardziej spektakularny rekord jest szeroko komentowany w branżowych portalach oraz magazynach.

Sprawdź również: