survival horror

Gatunki gier – Survival horror

Survival horror to gry, które stanowią pewną hybrydę gier przygodowych oraz horrorów. Z gier przygodowych otrzymuje elementy survivalu natomiast z horrorów wiadomo co dziedziczy ten gatunek.
Pierwszy raz określenia survival horror użyto w 1996 roku i zrobił to nie byle kto bo sam Capcom przy okazji kampanii reklamowej, pierwszej odsłony gry Resident Evil jednak to wydaną w 1982 roku grę „Haunted House” określa się mianem tej pierwszej gry z gatunku Survival horror.
Sam gatunek survival horror polega na utrzymaniu bohatera przy życiu (co jest chyba oczywiste) przy ograniczonych zasobach. Właśnie to jest chyba najbardziej charakterystyczny element gatunku survival horroru – czyli bardzo ograniczona ilość przedmiotów podtrzymujących naszego bohatera przy życiu. W tego typu grach apteczki są na wagę złota, a naboje do broni to jeszcze większa rzadkość. Można powiedzieć, że gry survival horror raczej nie zdobędą sobie fanów wśród graczy preferujących rozwiązania w stylu Rambo ponieważ nawet jakby chcieli, to nie będą mieli odpowiedniej broni ani odpowiedniej ilości amunicji.
Zwykle lepiej w tego typu grach wychodzi się unikając walki niż wdając się w wymianę ognia lub w walkę z przeciwnikami, bo ci zwykle są wyjątkowo odporni. Dodatkowo projekty poziomów są zwykle klaustrofobiczne i słabo oświetlone z kilku powodów. Jednym z nich jest chęć wywołania dyskomfortu u gracza oraz wzmocnienia poczucia grozy, natomiast jeszcze innym jest umożliwienie się graczowi w cieniu. W ten sposób można uniknąć walki i w jakiś sposób przemknąć obok przeciwników.

Jednymi z najpopularniejszych gier z gatunku survival horror są:

– Resident Evil,
– The Evil Within,
– Outlast,
– Alan Wake,
– Call of Cthulhu.