Tank

Słowo „tank” jest określeniem niejednoznacznym, zwłaszcza jeżeli mówimy o grach komputerowych, a tym bardziej jeżeli jest mowa o grach z gatunku MMO. Dla fanów militariów tank kojarzy się jednoznacznie z czołgiem ale już dla gracza MMO, określenie tank będzie oznaczało rolę w drużynie jaką ma pełnić gracz, którego klasa postaci wiąże się właśnie z tankowaniem.

Tank pełni rolę „puszki”, która ma na celu skupianie na sobie uwagi przeciwników i przetrwać najgroźniejsze obrażenia jakie są w stanie zadać. Przy okazji starcia z bossem tank musi utrzymać na sobie jego uwagę oraz skupić na sobie jego agresję. Aby zwiększyć swoją żywotność, w drużynie musi znajdować się także healer, którego zadaniem jest leczenie całej drużyny (która w przypadku instancji oprócz tanka i healera składa się jeszcze z 3 klas DPS). Właśnie dlatego od tanka wymaga się jak najlepszych umiejętności skupiania na sobie uwagi aby odwrócić uwagę od pozostały członków drużyny, którzy nie dysponują tak wysoką pulą życia, co przekłada się na mniejszą żywotność w przypadku jeżeli tank straci tzw. aggro.

Ale tank jako klasa nie występuje tylko w grach z gatunku MMO ponieważ możemy mieć z nim styczność także w grach z gatunku FPS np. Overwatch, gdzie podział na rolę w drużynie także został zachowany i aby odnosić jakiekolwiek sukcesy trzeba z góry określić jaką klasą chcemy grać.
Zwykle wybierając rolę tanka wiadomym jest, że jako klasa będziemy się cechować dużo większą przeżywalnością od pozostałych członków drużyny w przypadku bezpośrednich ataków ze strony przeciwników. Wracając jeszcze do gier MMO, w momencie śmierci tanka, drużyna ma tylko kilka procent szans na przetrwanie (przynajmniej kiedyś tak było, bo teraz jako tank można grać praktycznie każdą klasą w przypadku WoW’a).

W przypadku gry World of Warcraft i decydując się na grę jako tank należy także pamiętać o tym, że pełniąc tą rolę warto jest też znać taktyki oraz rozkład danej instancji ponieważ to tank powinien kierować całą drużyną (nie jest to oczywiście konieczne ponieważ healer czy DPS także mogą nawigować ale najlepiej jakby prowadzącym był właśnie tank).

Sprawdź również: