techland

Studio Techland

Rok założenia: 1991
Założyciel/Założyciele: Paweł Marchewka
Kraj: Polska

Jest to jedna z niewielu Polskich firm, która odniosła sukces na rynku międzynarodowym, produkując gry AAA. Firma powstała w 1991 roku we Wrocławiu, a jej założycielem był Paweł Marchewka. Początkowo firma nie zajmowała się produkcją gier.
Pierwszy kontakt z branżą można powiedzieć, że firma miała od tej drugiej pirackiej strony, handlując grami na giełdzie (chociaż w tamtych czasach nie istniało jeszcze coś takiego jak prawa autorskie więc wszystko odbywało się legalnie, bo o piractwie nikt jeszcze tak na dobre nie słyszał). Później szybko zmieniła swój profil na tłumaczenie zagranicznych programów i wydawanie jej na rynku Polskim. Więc początkowo firma zajmowała się bardziej wydawnictwem na naszym rynku niż dystrybucją.

W 1993 zaczęła wydawać swoje programy, różnego rodzaju translatory oraz w końcu zaczęła wydawać gry. Nie były to jakieś spektakularne tytuły, które zapewniłyby rozpoznawalność. Na taki tytuł przyszło Techlandowi czekać dopiero do 2006 roku i wydania pierwszej części gry z serii Call of Juarez, która zapełniła niszę, jaką były gry osadzone w klimatach dzikiego zachodu. Można powiedzieć, że było to wczesne Red Dead Redemption. Później już było z górki – w 2011 wydali Dead Island, która osiągnęła międzynarodowy sukces i pokazała jaki potencjał tkwi w grach z eksterminacją zombie w roli głównej. Później przyszedł czas już na pierwszy tytuł, który naprawdę był już godny miana gry AAA, prawdziwe magnum opus Techlandu, czyli Dying Light, które otworzyło studiu drzwi na rynki międzynarodowe. Premiera gry miała miejsce w 2015 roku i od tamtej pory wszyscy z niecierpliwością czekają na jej kontynuację.