tpp - third person perspective

Gatunki gier – TPP (Third-Person Perspective)

Tak samo jak w przypadku gatunku FPP, gatunek TPP także jest skrótem od słów: Third-Person Perspective, czyli w tłumaczeniu perspektywa trzeciej osoby. W tego typu grach, kamera umiejscowiona jest za plecami głównego bohatera przez co zwiększa się pole widzenia ale też powoduje to czasami problemy jeżeli gra toczy się w ciasnych korytarzach.
Wtedy kamera może mieć problem z prawidłowym umiejscowieniem się w taki sposób aby wszystko było dobrze widocznie. Dlatego w grach TPP bardzo ważnym aspektem jest odpowiednio zaplanowana praca kamery oraz tego jak się będzie zachowywać w każdym możliwym pomieszczeniu.
Samo określenie TPP bardziej określa perspektywę w danej grze, niż jej gatunek ale o tym napiszę później (i działa to tak samo w przypadku gier FPP).
Czasami zdarzają się gry, które umożliwiają przełączanie się między perspektywą trzeciej osoby, a perspektywą pierwszej osoby (np. Skyrim), ale nie jest to standard.
Jako podgatunek gier TPP zaliczają się także gry TPS (third-person shooter), tak samo jak ma to miejsce w przypadki gier FPP. Najczęściej perspektywa trzeciej osoby wykorzystywana jest w grach przygodowych, takich jak np. seria gier Tomb Raider ale nie jest to główna domena tego typu gier. Jako przykład gry z gatunku TPP nie będąca grą stricte przygodową jest chociażby taki, swojski Wiedźmin gdzie rozgrywkę także śledzimy zza pleców bohatera i właśnie pierwsza część przygód Geralta powinna służyć jako przykład nieumiejętnego oprogramowania pracy kamery.

Jednak to nie gry przygodowe i nie gry RPG najczęściej sięgają po perspektywę trzeciej osoby. Gry z gatunku Survival Horror są grami, które chyba najczęściej sięgają po przedstawianie rozgrywki właśnie zza pleców bohatera. Ciężko mi teraz jest znaleźć (na szybko) grę z tego gatunku, która nie wykorzystywałaby perspektywy zza pleców bohatera.
Jako najlepsze przykłady gier z gatunków TPP niech posłużą takie tytuły jak:

– Assassin’s Creed (seria)
– Wiedźmin (seria)
– Tomb Raider (seria)
– GTA (od premiery GTA III)
– Gothic (seria)
– Dark Souls (seria)

o których słyszał niemal każdy szanujący się gracz. Pod gry TPP nie podlegają jednak tylko gry TPS ale także każdy inny gatunek możliwy do stworzenia przy pomocy tej właśnie perspektywy. Są to gry RPG, MMO, przygodówki, horrory itp. I tak samo działa to w przypadku gier FPP.