tps - third person shooter

Gatunek gier – TPS (Third-Person Shooter)

Skrót TPS pochodzi od pierwszych liter słów Third-Person Shooter. Jest to gatunek „strzelanek”, w których widok przedstawiony jest z perspektywy trzeciej osoby czyli zza pleców bohatera.
W tego typu grach rozgrywka, poza samym widokiem, nie różni się niczym innym od klasycznych gier FPS i polega na walce z przeciwnikami przy użyciu broni palnej.
W wielu tytułach z gatunku TPS istnieje możliwość wykorzystywania elementów otoczenia jako osłon przed ostrzałem. System osłon jest także jednym z elementów charakterystycznych dla tego gatunku gier. Część z gier, które oferują widok trzecio osobowy pozwala także na przełączanie się między widokami na widok pierwszoosobowy. Dzięki zastosowaniu widoku zza pleców bohatera, gracz zyskuje bogatszy zasób ruchów. To właśnie zastosowanie takiej perspektywy wymusiło na twórcach implementację bogatszego zakresu ruchów bohatera, łącznie z możliwością chowania się za osłonami i prowadzenia ostrzału z ukrycia.

Gry z gatunku TPS charakteryzują się także dużo lepszą widocznością niż ma to miejsce w przypadku gier FPS ponieważ zmienia się cała perspektywa i widać wszystkie elementy oraz przeciwników, którzy znajdują się naprzeciw naszego bohatera. Ciężko jest dopatrzyć się tutaj martwych punktów.
Aby móc zastosować ten typ widoku w grze, musi ona być projektowana w trójwymiarze. Nie ma możliwości aby widok TPS zastosować w grze platformowej.
Najbardziej problematycznym elementem przy tworzeniu tego typu gier jest odpowiednie zaprogramowanie kamery i tutaj muszę przyznać, że niewiele jest gier z gatunku TPS gdzie kamera nie płatała by figli w najmniej odpowiednich momentach. Problem z kamerą zwykle pojawia się w momencie gdy nasz bohater znajduje się na dosyć ograniczonej przestrzeni i wtedy kamera zaczyna mieć problem z odpowiednim ustawieniem, tak aby przedstawić rozgrywkę w odpowiedniej perspektywie.

Wiele gier z gatunku TPS powstaje na konsole, ale nie jest to gatunek zarezerwowany tylko i wyłącznie na te platformy ponieważ znajdą się także gry przeznaczone na komputery PC lub wydawane na kilka platform jednocześnie. Najbardziej znanymi przedstawicielami tego gatunku są:

– seria GTA (od trzeciej odsłony),
– seria Max Payne,
– seria Hitman,
– Red Dead Redemption 2,
– seria Tomb Raider
– Gears of War,
– Mad Max.

Tak samo jak w przypadku gier FPS, gry TPS są podgatunkiem gier TPP. Pod gry TPP podlegają wszystkie gatunki gier, których akcja przedstawiona jest z perspektywy trzeciej osoby, natomiast gatunek gier TPS odnosi się tylko do strzelanek, których akcja ukazana jest zza pleców głównego bohatera.
Przez zastosowanie tego widoku w strzelankach przeznaczonych na konsole, dla graczy konsolowych stosuje się wspomaganie celowania aby ułatwić im rozgrywkę.