ubisoft

Studio Ubisoft

Rok założenia: 1986
Założyciel/Założyciele: Yves Guillemot, Michel Guillemot, Christian Guillemot, Gerard Guillemot, Claude Guillemot
Kraj: Francja

Jest to jeden z nielicznych wydawców pochodzący z Francji. Powstał dosyć dawno temu, bo już w 1986 roku. Twórcami studia byli bracia, a dokładniej pięciu braci: Yves Guillemot, Michel Guillemot, Christian Guillemot, Gerard Guillemot, Claude Guillemot. Aktualnym prezesem zarządu jest Yves Guillemot.
Od samego początku Ubisoft został stworzony jako wydawca i producent gier więc od początku cel był prosty, a zarazem trudny do zrealizowania, ponieważ w latach 1986 komputery nie były jeszcze tak dostępne jak to ma miejsce w czasach współczesnych.

Na początku działalności Ubisoft współpracował z innymi wydawcami – między innymi z Electronic Arts aby na przełomie 1993/1994 rozpocząć działania na własną rękę. Pozwoliło na to opracowanie planu rozwoju, w jakim kierunku ma zmierzać studio i dodatkowo przyczyniła się do tego także gra Rayman, która ukazała się w 1995 roku i okazała się niebywałym sukcesem. Od tamtej pory Ubisoft sukcesywnie rósł w siłę i mógł pozwolić sobie na otwieranie nowych oddziałów. Aktualnie posiada swoje siedziby niemal na każdym kontynencie. Zatrudnia przeszło 2000 pracowników na całym świecie, a w swoim portfolio posiada gry z serii Far Cry, Assassin’s Creed, Rainbow Six czy chociażby stosunkowo świeżą markę – Watch Dogs.

Faktem wartym podkreślenia jest też to, że jako jeden z nielicznych, Ubisoft zachował niezależność i jego plany wydawnicze są uzależnione tylko i wyłącznie od decyzji podejmowanych przez zarząd i nikt z zewnątrz nie ma na to wpływu.