Upload

Upload jest czynnością odwrotną do download. Zamiast ściągania plików na dysk, upload oznacza ich wysyłanie na serwer. Wszystkie dane, jakie wysyłamy w jakieś miejsce w sieci są do niego transferowane z prędkością, jaką maksymalnie może osiągnąć nasze łącze i dlatego też ważną rzeczą przy wyborze operatora internetowego jest sprawdzanie, jaką proponuje prędkość przesyłu danych, a nie sugerować się tylko prędkością download.
Dla twórców filmów na takim YT i/lub Twitch wartość upload jest, a przynajmniej powinna być ważniejsza ze względu na przesyłane dane.
Prędkość przesyłu danych jest też wartością kluczową dla streamerów, ponieważ to właśnie od upload’u zależy jakość transmisji oraz opóźnienie jej w stosunku do tego co widzą użytkownicy. W niektórych przypadkach zbyt mała wartość przesyłu danych uniemożliwi rozpoczęcie transmisji albo sprawi, że widzowie będą mogli oglądać rozpikselowany obraz.

Transfer danych nie oznacza jednak tylko przesyłu plików w obrębie sieci, bo przesyłać możemy także dane z dysków zewnętrznych lub przesyłać dane na komputer, tablet lub inne urządzenie. Przesył takich danych także można określić mianem upload, ale w tym przypadku jego prędkość będzie zależała od możliwości urządzeń, między jakimi dochodzi do wymiany danych.

Sprawdź również: