Ustawienia gry

Ustawienia gry, czyli coś czego gracze konsolowi nie doświadczają zbyt często. Dla każdego posiadacza komputera, który używa go do gier ustawienia gry nie są niczym nowym. Chyba nie ma na świecie gry komputerowej, która nie dawałaby możliwości zmiany ustawień.
Pod tym pojęciem ukryte są wszelkie zmiany jakie można modyfikować dostosowując grę do swoich potrzeb – rozpoczynając od ustawienia poziomu trudności (co także dostępne jest dla graczy konsolowych), a kończąc na ustawieniach graficznych (które nie są ogólnodostępne dla graczy konsolowych).

Ustawienia gry służą do przyspieszenia jej działania na komputerze słabszym niż zalecane wymagania sprzętowe lub do poprawienia wyglądu na komputerach, które są w stanie sprostać wszystkim wymaganiom. Nie ma nic dziwnego w tym, że gry przeznaczone na komputery posiadają opcje pozwalające na zmianę ustawień graficznych ponieważ PC nie jest zamkniętą strukturą i można go w dowolnym sposób rozbudowywać i ulepszać, co w przypadku konsol nie jest możliwe ze względy na ich zamkniętą strukturę.

Przy produkcji gry przeznaczonej na konsole, producent dostosowuje każdą grę pod z góry przygotowane parametry. W przypadku produkcji gry na komputery sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana ze względu na mnogość konfiguracji na jakie dana gra może trafić – stąd też wprowadzenie możliwości ustawień gry zgodnych z własnymi preferencjami.

Im bardziej skomplikowana i złożona graficznie gra, tym więcej możliwości jej konfiguracji. Ustawienia gry oprócz zmian graficznych takich jak chociażby zmiana rozdzielczości, pozwalają również na dostosowanie zagęszczenia ruchu, ustawienia jakości tekstur, jakości cieni, dostosowania interfejsu użytkownika oraz wybór elementów jakie mają być wyświetlane w czasie gry. Gracze komputerowi, w przypadku ustawień, są dużo bardziej uprzywilejowani niż gracze konsolowi.

Sprawdź również: