warner bros. zrywa z pandemicznymi obostrzeniami

Warner Bros. zrywa z pandemicznymi obostrzeniami

Końcówka roku 2019 i cały rok 2020 nie był zbytnio łaskawy dla branży filmowej. Przez liczne obostrzenia pandemiczne kina zostały zamknięte, a wielkie wytwórnie filmowe zaczęły liczyć straty i szukać rozwiązania, które pozwoli chociaż na częściowe odbicie sobie pieniędzy zainwestowanych w produkcje filmowe. Tak zrodził się pomysł, żeby wszystkie premiery, które miały mieć miejsce w kinach zostały przeniesione na platformy streamingowe. Mógł je obejrzeć każdy w cenie abonamentu lub po wykupieniu przepustki za symboliczną kwotę. Niestety największą ofiarą tego rozwiązania okazały się kina, które zostały pozbawione praktycznie 100% zysków.
Wszystkie decyzje związane z nałożeniem takich obostrzeń przyczyniły się do lawiny upadłości jeżeli chodzi o sieci kin oraz małe kina, które bez możliwości wyświetlania filmów i przyjmowania kinomanów po prostu nie dawały rady na utrzymanie się przez rok bez możliwości zarobków.

Teraz jednak wytwórnia Warner Bros. zapowiedziała, że kończy z taką polityką i wszystkie planowane na 2022 rok premiery będę wyświetlane w kinach bez opcji hybrydowego wyświetlania. Nie będzie już dochodzić do takich sytuacji, że premierowy film będzie wyświetlany na platformie streamingowej i wyświetlany w kinach. Od 2022 roku wszystkie filmy, które powstały pod skrzydłami wytwórni Warner Bros. będą miały 45-dniową wyłączność na wyświetlanie na ekranach kin. Dopiero po tym okresie taki film trafi na platformę do streamingu wideo, tak aby kina także były w stanie zarabiać. Wstępnie taka umowa została zawarta między Warner Bros., a siecią kin AMC Theatres, ale rozmowy trwają także z innymi sieciami oraz wytwórniami, co dobrze wróży na przyszłość i świadczy o powolnym, lecz konsekwentnym wychodzeniu z zapaści wywołanej przez pandemię.