Wersja alfa

Wersja alfa gry oznacza jej wczesną wersję z działającymi kluczowymi mechanikami, ale mogącymi (często) pojawiać się błędami. Często gry w wersji alfa nie są udostępniane publicznie, a same testy przeprowadzane są przez wewnętrzne zespoły testerskie.
Na tym etapie do gry może trafić jeszcze wiele rozwiązań i usprawnień, które sprawią, że jej finalna wersja będzie dużo bardziej atrakcyjna dla graczy (chociaż może zdarzyć się też tak, że pewne elementy zostaną z niej usunięte, co przyniesie odwrotny efekt do zamierzonego).
To właśnie na tym etapie powstawania gry, gdy jest ona jeszcze w wersji alfa, wykrywane są najbardziej krytyczne błędy, a przynajmniej tak powinno być w poprawnie funkcjonującej „maszynie” testerskiej.

Gdy takie krytyczne błędy nie zostaną wykryte we wczesnej wersji alfa gry, może okazać się, że na dalszym etapie prac będą one już niemożliwe do usunięcia bez konieczności przebudowy podstaw. Dzieje się tak dlatego, że w większości przypadków błędy gry w wersji alfa dotyczą właśnie kluczowych mechanik zaimplementowanych do gry, które mogą mieć wpływ, na każdy jej aspekt i pominięcie tych błędów może zrujnować podstawowe założenia, stawiane przed grą (możliwe, że taki los spotkał właśnie Cyberpunk 2077, którego mechaniki zostały położone już u samych podstaw, tak jakby gra była tworzona z pominięciem wewnętrznych testów, licząc na to, że wszystko będzie ok).

Sprawdź również: