Wersja beta

Wersja beta gry w stosunku do wersji alfa jest bardziej stabilna i dopracowana. Często gry w wersji beta są udostępniane do ogrywania publicznie lub udostępniane wybranej grupie graczy, aby także oni mogli przetestować aktualną wersję gry i skutecznie wyłapać błędy, które zostały pominięte przez wewnętrzne zespołu testerów.
W stosunku do wersji alfa, wersja beta powinna działać stabilnie jeżeli chodzi o podstawy mechaniki, a wszystkie najważniejsze elementy rozgrywki powinny być już zaimplementowane do gry i raczej nie powinno dochodzić do sytuacji, w których jakiś błąd powoduje brak możliwości ukończenia gry. Wszystkie te błędy powinny zostać wyeliminowane już na etapie wersji alfa, a wersja beta służy do sprawdzenia i wyłapania błędów, których pozbycie się nada finalnej wersji gry ostateczne szlify.

Do tej pory nie zdarzyło mi się grać w grę, która nie miałaby żadnych błędów. Zdarzały się takie, które tych błędów miały niewiele lub były tak mało istotne, że nawet nie zwracała się na nie za bardzo uwagi, ale zdarzały się też takie, które uniemożliwiały ukończenie danej gry. Stąd też uważam, że deweloperze powinni przyłożyć większą uwagę do testów wersji beta gry, a jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby udostępnianie wersji demo danych gier zaraz po tym, jak finalnie uda się zakończyć wszystkie elementy dotyczące wersji beta, bo kiedyś właśnie dzięki darmowemu udostępnianiu demo gier można było wyeliminować wiele błędów, zanim gra oficjalnie trafiła na sklepowe półki. Niestety w dzisiaj wersje demo gier należą do rzadkości ze względu na to, w jakim stanie deweloperzy wypuszczają swoje produkcje, a główną rolę w tym wszystkim odgrywają pieniądze.

Sprawdź również: