world of warcraft traci na popularnosci

World of Warcraft traci na popularności

Wydawca: Blizzard Entertainment
Producent: Blizzard Entertainment
Data premiery: 23 listopada 2004
Gatunek: MMORPG

Już od jakiegoś czasu pojawiają się informacje o kłopotach, jakie dosięgają grę World of Warcraft i coraz większej rzeszy fanów odpływających ze świata Azeroth. Już od kilku lat Blizzard postanowił nie podawać do informacji publicznych aktualnej liczby graczy z aktywnymi kontami. Sytuacji nie poprawia z pewnością fakt, że co jakiś czas znani streamerzy odwracają się od gry w World of Warcraft na rzecz innych gier. Na taki stan rzeczy złożyło się wiele czynników, zaczynając od oskarżeń studia o mobbing i molestowanie seksualne, jakiego miały doświadczać kobiety pracujące w firmie, kończąc na mało satysfakcjonującym rozwoju serii.
Póki wszystkie sprawy związane z wewnętrznymi wojnami nie zostaną wyjaśnione i w 100% potwierdzone już sam punkt drugi wystarczy, żeby zniechęcić do grania w World of Warcraft. Po co w końcu czekać 2-3 lata na nowe dodatki skoro swoją zawartością wystarczają one na około 48 godzin zabawy?

Z takiego założenia wyszli członkowie jednej z najbardziej rozpoznawalnych gildii w grze – APES, którzy mając dość stagnacji, postanowili całkowicie zrezygnować z gry. Sytuacji nie poprawił fakt wydania World of Warcraft Classic oraz The Burning Crusade Classic. Członkowie APES twierdzą, że edycje Classic nie wniosły do gry nic ciekawego, ale tu muszę wziąć w obronę WoW’a, bo jak można zarzucić brak innowacyjności grze, która swoją premierę miała ponad 17 lat temu? Nie wiem czego ta gildia oczekiwała po World of Warcraft Classic? Spektakularnych innowacyjnych rozwiązań? Nowego modelu rozgrywki? No nie, World of Warcraft Classic oddał graczom dokładnie to, co miał oddać, czyli powrót do vanilli bez żadnych ułatwień znanych z dzisiejszej wersji gry.

Myślę, że jesteśmy świadkami powolnego upadku króla MMORPG i tylko kwestią czasu jest pojawienie się informacji o tym, że Blizzard zamyka serwery gry albo postanawia, że gra przejdzie na tryb free to play, co pozwoli na ponowne ożywienie gry. Raczej nie zapowiada się na szybką premierę World of Warcraft 2, więc według mnie są to dwa możliwe scenariusze. Zobaczymy jak potoczy się dalsze losy gry.