wyciekly dane ponad 500 mln uzytkownikow facebooka

Wyciekły dane ponad 500 mln użytkowników Facebooka

Macie konto na Facebooku? To chyba pytanie retoryczne. Ciężko jest teraz znaleźć osobę, która nie posiada konta na tym portalu, a jeżeli nie posiada, to możliwe, że posiadała jakiś czas temu.
Wiadomo, że w Internecie nic nie ginie i nawet jeżeli kiedyś mieliście konto, a teraz już go nie macie, to możecie być pewnie, że wasze dane gdzieś tam w sieci krążą.
Dzisiaj niepokojące wieści nadeszły z siedziby tej firmy, która ogłosiła, że doszło do międzynarodowego wycieku danych. Dokładnie wyciekły dane 533 milionów użytkowników ze 106 krajów. Wyciekły dane 32 milionów osób z USA, 6 milionów z Indii i 11 milionów osób z Wielkiej Brytanii. Jeżeli chodzi o resztę krajów to dane nie zostały ujawnione, ale z pewnością są to spore liczby biorąc pod uwagę fakt, że to zaledwie niewielka część z całego wycieku.

Dane, jakie wyciekły to imiona i nazwiska użytkowników, ich numery identyfikacyjne, lokalizacje logowania, daty urodzenia, adres e-mail. Pewnym uspokojeniem może okazać się informacja, że wyciek danych dotyczył okresu 2019 roku, więc od tamtej pory część z użytkowników mogła już zmienić nie raz hasła i dostępy. Reszta lepiej niech zrobi to teraz, aby zbytnio się nie narażać.
Podejrzane w tym wszystkim jest to, że firma Hudson Rock już na początku roku przewidywała, że w najbliższej przyszłości może dojść do tego rodzaju wycieku danych. No i przewidywania się sprawdziły. Szkoda, że musiało do tego dojść, ale to pokazuje jak słabo chronione są dane użytkowników, tak wielkich portali. I to w dodatku dane, które dla takich gigantów są walutą.