Wymagania sprzętowe

Pod słowami „wymagania sprzętowe” kryje się wszystko, co najważniejsze dla każdego gracza PC, który chce zagrać w dany tytuł. To właśnie wymagania sprzętowe określają, jakie podzespoły zapewnią nam możliwość odpalenia gry w optymalnym ustawieniu. Na przestrzeni lat zmienił się sposób podawania wymagań sprzętowych. Kilkanaście lat temu podawane były ogólne wymagania, których spełnienie oznaczało możliwość zagrania w daną grę. Później doszedł podział na minimalne oraz zalecane wymagania. I tu pojawiły się schody, bo każdy producent miał inne podejście do podawania tych wymagań.

Dla jednych spełnienie wymagań minimalnych oznaczało możliwość instalacji gry na komputerze, zapominając o komfortowym graniu (wiele razy spotkałem się z takimi grami, które „klatkowały” pomimo spełnienia wymagań minimalnych), a dla drugich spełnienie tego typu wymagań oznaczało możliwość komfortowej zabawy z zachowaniem minimum 30 kl./s.
To, co zostało do dzisiaj z podawania zalecanych wymagań sprzętowych, to fakt, że są one zawyżane w stosunku do realnych wymagań (wiele razy była mowa o zmowie między producentami gier, a producentami sprzętu).
Wiele razy spotykałem się z sytuacją, gdzie zalecanymi wymaganiami sprzętowymi były najnowsze układy graficzne, gdzie do komfortowej zabawy w maksymalnych ustawieniach wystarczyły kilkuletnie już karty, które spokojnie sobie radziły z takimi grami.

Dzisiaj wiele producentów gier idzie w kierunku rozdzielania podawanych wymagań sprzętowych na takie, które pozwolą na płynną zabawę w HD, w Full HD i w 4K (z 8K się jeszcze nie spotkałem). Dodatkowo określane są także kl./s. na które możemy liczyć przy spełnieniu określonych wymagań, chociaż i tu dochodzi do wielu nadużyć, a wszystko ostatecznie i tak rozbija się o dobrą optymalizację.
Pomijając jednak wszystkie inne aspekty, to właśnie wymagania sprzętowe określają pułap, jaki przyjdzie nam osiągnąć w przypadku posiadanego sprzętu, jeżeli chcemy odpalić na swoim komputerze upatrzoną przez nas grę.

Sprawdź również: