Xeon

Xeon jest to jeden z rodzajów procesora opracowanych i oferowanych przez firmę Intel. Jednak nie jest to zbyt popularna rodzina procesorów, przynajmniej jeżeli mówimy o procesorach skierowanych do graczy.
Procesory z rodziny Xeon używane są w głównej mierze do serwerów, a nie w komputerach służących do grania. Swoje początki zawdzięczają procesorom z rodziny Intel Pentium II, bo to właśnie one stanowiły podstawę, na której powstały procesory Xeon, a pierwszy z nich taktowany był zegarem 450 Mhz (co teraz może wydawać się już śmieszną wartością).
Tym, co wyróżnia procesory Xeon na tle innych, to z pewnością ich długowieczność i ilość rdzeni (których ilość nie przekłada się jednak na wydajność w grach). Już sam fakt, że te procesory powstawały z myślą o serwerowniach, świadczy o tym, że musiały być długowieczne. Do tej pory powstało około 120 różnych modeli procesorów z rodziny Xeon, a niektóre z nich są wykorzystywane w komputerach Apple iMac Pro (co także wpływa na to, że są one tak drogie).

Sprawdź również: